:

Szerző: Vörös Péter

2001. november 15. 18:30

Az Itanium elbukott a Compaq szervertesztjein

[CNET] A Compaq egyik szóvivője szerdán a CNET-nek elmondta, hogy az Intel Itanium processzora nem ment át a Compaq terhelési tesztjein, ez pedig késlelteti a Compaq Itanium szervereinek megjelentetését.

[CNET] A Compaq egyik szóvivője szerdán a CNET-nek elmondta, hogy az Intel Itanium processzora nem ment át a Compaq terhelési tesztjein, ez pedig késlelteti a Compaq Itanium szervereinek megjelentetését.

A Compaq képviselője úgy nyilatkozott, hogy cégnek gondjai adódtak a ProLiant DL590/64 belső tesztelése közben, és szakértőik szerint a problémát -- mely az Itanium 733 ill. 800 MHz-es változatánál egyaránt fellépett -- a processzor okozza. A Compaq képviselője szerint olyan jellegű problémáról van szó, amely azt eredményezi, hogy a számítógép nem a várakozásoknak megfelelően teljesít, bár azonnali nyilvánvaló hibajelenséget nem lehet találni.


Hír és hirdetés a CNET-en...

A Compaq több kisebb gyártó szerverét is letesztelte, és azokat is hibásnak találta -- márpedig a kereskedelmi megjelenésnek előfeltétele a cégnél, hogy az előírt teszteket hibátlanul teljesítse a számítógép.

A Compaq képviselője elmondta, hogy a cég véleménye szerint egyértelműen az Itanium hibájáról van szó, ennek megfelelően a Compaq és az Intel el is kezdte a probléma okának keresését.

Az Intel egyik képviselője elismerte a hiba létezését, de hozzátette, hogy a legtöbb ilyen hiba nem a processzorral kapcsolatos -- majd azt is megjegyezte, hogy a többi gyártó továbbra is szállítja Itanium alapú szervereit.

Egyes szakértők igen kritikusan fogadják a 64 bites új Intel processzorral kapcsolatos híreket. Mivel a chip teljesen új architektúrán alapul, ezért alig van olyan szoftver, amely futtatható lenne az Itanium szervereken. Joe Marengi, a Dell észak-amerikai vállalati üzletágának igazgatója szerint gyakorlatilag nulla az ügyfelek érdeklődése az Itanium szerverek iránt. Véleménye szerint az új platformra történő áttéréssel kapcsolatos befektetések túlságosan tetemesek.

Ugyanakkor az Intel a szerverpiacon újabb versenytárssal néz szembe: az AMD szerverekbe szánt Hammer processzorai várhatóan a jövő év végén jelennek meg. A Hammer potenciális előnye az Itaniummal szemben az, hogy lényegében Intel x86-kompatibilis architektúrára épül, ám egyaránt képes futtathatni 32 és 64 bites programkódot.

Bár egyetlen nagyobb amerikai gyártó sem használt még AMD processzort szervereiben, a helyzet megváltozhat az elemzők szerint, mivel a Hammer potenciális teljesítménye és az ismert architektúra mindenképpen érdekessé teheti azt a gyártók számára.

Eleged van az eltérő környezetekből és az inkonzisztens build eredményekből? Frusztrál, hogy órákat kell töltened új fejlesztői környezetek beállításával? Többek között erről is szó lesz az AWS hazai online meetup-sorozatának ötödik, december 12-i állomásán.

a címlapról