:

Szerző: Koi Tamás

2025. július 17. 12:26

Gigászi összegért cserélhet gazdát a Semilab amerikai érdekeltsége

Ritkán történik olyan értékű felvásárlás magyar tulajdonú céget érintően, mint a Semilab Zrt. amerikai érdekeltségének akvizíciója.

A magyar technológiai nagyvállalatok körében ugyan folyamatosan háttérbe húzódó, de szinte megkerülhetetlen tényező az 1989-ben alapított Semilab, mely a globális félvezető-gyártási lánc egyik meghatározó, egyben legnagyobb magyar eszköz- és megoldásszállítója. Termékeit többek között waferek hibafeltáró vizsgálatához, félvezető lapkák lemezellenállás-méréséhez és más, félvezető gyártás-monitorozási folyamatokhoz használják.

A cég ezzel együtt olyannyira a radar alatt maradt a nyilvánosság számára, hogy azt is csak két héttel később tudta meg a sajtó, hogy eladta az amerikai üzletágát - méghozzá csillagászati összegért cserébe.

A 24.hu riportja szerint a vevő az amerikai Onto Innovation Inc., mely szintén a félvezetőgyártásban érdekelt, és főként mérő- és ellenőrző rendszereket illetve litográfiás és adatelemző szoftvermegoldásokat fejleszt. A cég június utolsó napján jelentette be, hogy a Semilab USA-ért 

545 millió dollárt, azaz napi árfolyamon átszámítva körülbelül 185 milliárd forintot fizet.

A Semilab amerikai cége a cikk szerint anyagelemzéssel foglalkozik, a felvásárlással az Onto jelentős kompetenciához jut a területen, nem mellékesen a cég értéke ezzel 130 millió dollárral nőtt a tőzsdefelügyeletnek benyújtott dokumentáció szerint.

semilab_afm3000
a semilab AFM-3000 típusú automatizált atomi erő mikrószkópja (fotó: semilab)

IT-security meetup és Tóth Szabolcs standupja a SYSADMINDAY-en!

4 top IT-biztonsági előadóval, Tóth Szabolcs (Szomszédnéni Produkciós Iroda) standupjával vár az idei SYSADMINDAY, most pénteken!

IT-security meetup és Tóth Szabolcs standupja a SYSADMINDAY-en! 4 top IT-biztonsági előadóval, Tóth Szabolcs (Szomszédnéni Produkciós Iroda) standupjával vár az idei SYSADMINDAY, most pénteken!

A száz százalékban magyar tulajdonú Semilab csoportot az MTA Műszaki Fiziaki Kutatóintézetének tudósai alapították 1989-ben, azóta pedig számos külföldi leányvállalat jött létre az anyacég égisze alatt többek közt Kínában, Dél-Koreában, Japánban és az Egyesült Államokban. 

Az 1100 főt foglalkoztató magyarországi részvénytársaság tavaly 53 milliárdos forgalom mellett 11 milliárd forintot meghaladó nyereséget ért el.

A tranzakció lezárásához az amerikai és magyar versenyhatóságoknak is áment kell mondaniuk az ügyletre.

2 év után, július 23-án újraindul a HWSW free! meetup-sorozat, melyet a Kafka evangelizációjának szánunk. Ingyenes, online, gyere!

a címlapról

Hirdetés

IT-security meetup és Tóth Szabolcs standupja a SYSADMINDAY-en!

2025. július 18. 01:29

4 top IT-biztonsági előadóval, Tóth Szabolcs (Szomszédnéni Produkciós Iroda) standupjával, a korábbiakhoz képest több sörcsappal, a Budapest Garden egy árnyékosabb részén vár az idei SYSADMINDAY, most pénteken!