:

Szerző: Dömös Zsuzsanna

2025. május 20. 13:20

Nyílt forráskódú lett a Windows Subsystem for Linux (WSL)

A Microsoft elérhetővé tette a WSL kódját a GitHubon, így a fejlesztők végre betekinthetnek a rendszer működésébe, és aktívan hozzájárulhatnak annak építéséhez.

A  Microsoft a Build fejlesztői konferencia alkalmából bejelentette, hogy eleget tesz a közösségi régi kérésének, és nyílt forráskódúvá teszi a Windows Subsystem for Linux (WSL) alrendszert. A nyitott kód a későbbiekben lehetővé teszi a közösségi hibajavításokat, az átláthatóbb biztonsági vizsgálatokat, és gyorsabb visszacsatolást, miközben vállalati környezetben az ellátási lánc auditálását és a megfelelőséget is támogatja.

A WSL lehetővé teszi Linux-környezet futtatását windowsos gépen anélkül, hogy külön virtuális gépre vagy kettős rendszerindításra lenne szükség, így ideális megoldás azoknak, akik szeretnék kipróbálni vagy használni a különböző Linux-disztribúciókat, de nem foglalkoznának külön telepítéssel és konfigurálással. 

Az alrendszer még a Windows 10 Anniversary update részeként vált elérhetővé 2016-ban, akkoriban egy fordító rétegen (lxcore.sys) keresztül értelmezte a Linux rendszerhívásokat, de mivel ez a módszer nem volt minden esetben kompatibilis. a cég rengeteg erőforrást fordított a kompatibilitás javítására. 2019-ben jelentették be a WSL második verzióját, ami egy Microsoft által karbantartott Linux kernelt futtat egy könnyű virtualizációs rétegen keresztül. Ezzel együtt megérkezett a szolgáltatásba a GPU-gyorsítás, a grafikus Linux-alkalmazások támogatása, és a systemd  futtatása is.

windowslinux

Tavaszi mix a 2025-ös IT pangástól az interjúk evolúciójáig

Ezúttal öt IT karrierrel kapcsolatos, érdekes és aktuális témát érintettünk.

Tavaszi mix a 2025-ös IT pangástól az interjúk evolúciójáig Ezúttal öt IT karrierrel kapcsolatos, érdekes és aktuális témát érintettünk.

A WSL fejlesztését a redmondiak 2021-ben különválasztották a Windowstól, mivel a közösség igényei miatt a projektnek gyorsabban kellett haladnia, mint a hagyományos Windows-frissítésekkel – ennek eredményeként külön frissítési ciklust és csomagot kapott, a Microsoft Store-ból letölthető szolgáltatássá vált. A lépés magával hozott olyan  új funkciókat, mint a tükörhálózat (mirrored networking), a DNS-alagút (tunneling) vagy a tűzfal-integráció. A fejlesztői közösség már régóta kéri, hogy a projekt legyen nyílt, melynek eredményeként a forráskódot most megnyitották a GitHubon. 

A megnyitott GitHub-adattár tartalmazza az összes felhasználói módban futó komponenst, tehát a parancssori klienseket, a wslservice.exe-t, amely elindítja a VM-et, kezeli a disztribúciókat és a megosztott erőforrásokat, és a Plan 9 szervert is, ami a fájlmegosztást biztosítja a Windows és Linux között. Zárt forráskódú maradt viszont az lxcore.sys meghajtó, amely a régi WSL 1 működéséhez szükséges, és a a p9rdr.sys meghajtó, amely a \\wsl.localhost fájlmegosztást kezeli. Idővel lehetséges, hogy ezek is nyílttá válnak, de a cég nem osztott meg erre vonatkozóan semmilyen konkrét ütemtervet.

A világ egyik vezető processzor-architektúra tervező vállalata, az Arm 2025-ben jelentősen bővíti budapesti mérnökcsapatát. Csatlakozz hozzánk, és alakítsd velünk a jövő technológiáját! További részletekért látogass el weboldalunkra!

a címlapról