:

Szerző: Dömös Zsuzsanna

2024. június 18. 14:27

Nonprofitként működik tovább a Proton

Az adatvédelmi szolgáltatásairól ismert Proton áttér a nonprofit alapítványi struktúrára.

A korábban elsősorban biztonságos e-mail platformjáról ismert svájci ProtonMail 2022-ben alakította át portfólióját, egyben Protonra változtatta a nevét, ezzel jelezve, hogy túllépett a titkosított e-maileken. Most újabb fontos mérföldkövet jelentett be a szervezet: a későbbiekben nonprofit alapítvány alatt működik tovább a Signal és a Mozilla nyomdokaiba lépve.

A Proton AG fő részvényese az újonnan megalakult Proton Alapítvány, a Proton AG pedig az alapítvány égisze alatt működő, profitorientált társaságként létezik tovább. Andy Yen, a Proton vezérigazgatójának nyilatkozata szerint így a szervezet önfenntartóvá válhat anélkül, hogy adományokra, támogatásokra vagy vállalatokkal való kereskedelmi kapcsolatokra kellene támaszkodnia. A Proton Foundation tagjai közt említhető Sir Tim Berners-Lee is, a HTML, a HTTP és szinte minden, a webbel kapcsolatos technológia feltalálója. A változás az alapvető üzletágak működésére nem lesz hatással a közlemény szerint.

proton

Tavaszi mix a 2025-ös IT pangástól az interjúk evolúciójáig

Ezúttal öt IT karrierrel kapcsolatos, érdekes és aktuális témát érintettünk.

Tavaszi mix a 2025-ös IT pangástól az interjúk evolúciójáig Ezúttal öt IT karrierrel kapcsolatos, érdekes és aktuális témát érintettünk.

Az eleinte csak biztonságos levelezéssel azonosított Proton idővel szolgáltatások széles skáláját kezdte el kínálni végpontok közötti titkosítással, többek közt VPN-t és jelszómenedzsert, méghozzá Svájcból, ahol az adatvédelmi törvények különösen szigorúak.

A nonprofit struktúrára való átállás rávilágít arra is, hogy komoly kihívást jelent privacy fókuszú termékekre vállalkozást építeni, főleg ahol a külső finanszírozás bevonása után a befektetők megtérülésre számítanak. A Proton a maga részéről mindig is „függetlenként” pozícionálta magát – mind tulajdonosi szemszögből, ahol nincsenek kockázatitőke-befektetők, mind pedig technológiai szempontból, mivel a  nagy nyilvános felhőszolgáltatókat megkerülve saját szervereket és hálózati berendezéseket üzemeltet.

A nonprofit alapítvány alatt működő profitorientált vállalkozással sikerülhet megőrizni a magáncégek által kínált előnyöket is a privacy-központú elveket védve, köztük a részvényopciókat, és a tőzsdére lépés lehetőségét is akár a távoli jövőben.

A világ egyik vezető processzor-architektúra tervező vállalata, az Arm 2025-ben jelentősen bővíti budapesti mérnökcsapatát. Csatlakozz hozzánk, és alakítsd velünk a jövő technológiáját! További részletekért látogass el weboldalunkra!

a címlapról