Szerző: Habók Lilla

2017. szeptember 7. 13:58

Vitatható az email feltalálójának személye

A bíróság szerint joga van a médiának vitatni, hogy ki találta fel az emailt. Egy indiai származású amerikai mérnök szerint neki tulajdonítható, és már a második médiavállalatot perelte be, aki cáfolta a történetét.

Döntött a massachusettsi bíróság Shiva Ayyadurai perében, aki az email feltalálójának tartja magát, és elutasította követeléseit a Techdirttel szemben. A médiavállalat egy cikkben kérdőjelezte meg az állítás valóságtartalmát, ezért Ayyadurai 15 millió dolláros kártérítést követelt a cégtől. A bíróság az ítéletében arra hivatkozott, hogy a bejegyzésre a szólásszabadság vonatkozik, és nem nevezhetőek rágalmazásnak a cikkben foglalt állítások. Arra a kérdésre ez a per sem adott választ, hogy az elektronikus levelezőrendszert ki találta fel valójában, de megállapítása szerint a Techdirt állításai nem bizonyíthatóan hamisak vagy becsületsértőek.

Az indiai származású tudós és vállalkozó, Ayyadurai négy diplomával rendelkezik az MIT-ról, köztük egy biomérnöki PhD-val, és az amerikai szenátusi választások egyik republikánus jelöltje, tehát a tények alapján egy közszereplő. Állítása szerint 1978-ban középiskolás diákként találta fel az emailt, mivel írt egy elektronikus levelező szoftvert a New Jersey-i orvosi egyetem számára, amelyet EMAIL-nek nevezett el. A rendszer arra szolgált, hogy orvosok a korábban nyomtatott formában előállított emlékeztetőket az irodák között elektronikusan küldhessék el egymásnak. Az állítást nyilatkozatokkal és például domainek vásárlásával igyekszik alátámasztani, korábban már több mint száz címet vásárolt például a Dr. E-mail vagy a The Inventor of email oldalakat.

Korábban már többen vitatták az indiai tudós szerepét az email feltalálásában, amelynek első kezdeményei már az 1960-as évekre visszavezethetőek. Ayyadurai programjával valóban leveleket lehetett küldeni egymás számítógépére, de a Techdirt arra világított rá, hogy ennek módja nem egészen az volt, mint amire manapság emailként lehet tekinteni. A hangsúly inkább azon volt, hogyan lehet nagy hálózatba, úgy mint az ARPANET-re kapcsolt számítógépek között a felhasználóknak kommunikálni, nem pedig hagyományos irodai környezetben összekapcsolt számítógépek között. A Gizmodo is részletesen elemezte egy 2012-es cikkben, hogy miért nem tekinthető Ayyadurai az email feltalálójának. "Attól még, hogy készítesz egy repülőtípust, és elnevezed REPÜLŐ-nek, még nem leszel Wilbur Wright." - írta.

Az általánosan elfogadott nézet szerint inkább Ray Tomlinsonnak tulajdonítható a feltalálás, akinek 1971-ben sikerült szöveges üzenetet küldeni két ARPANET-hez kapcsolt számítógép között. Tomlison a Gizmodónak adott nyilatkozata szerint a vele dolgozó kutatócsoporttal közösen határozta meg az emailhez szükséges mezőket, úgy mint a To, From, CC és BCC elemeket - Ayyadurai állítása szerint ezeket is ő alkalmazta először. Az elektronikus levelezés keretei ráadásul már 1977-ben egy konkrét dokumentumban is megjelentek, azelőtt, mielőtt az EMAIL rendszer létrejött volna.

1982-es cikk Ayyadurairól és a levelezőrendszerről

AI az IT-ban: ennek már fele sem tréfa

Június 16-án érkezik az idei első kraftie meetup!

AI az IT-ban: ennek már fele sem tréfa Június 16-án érkezik az idei első kraftie meetup!

A tényekkel alátámasztott történet leírása miatt Ayyadurai 35 millió dollárra perelte be a a Gizmodo-tulajdonos Gawkert, amiért személyes és szakmai csorbát ejtettek a hírnevén és a karrierjén. Végül a bíróság tavaly 750 ezer dollár kártérítést ítélt meg az indiai tudósnak, és elrendelte a négy éves cikk eltávolítását az oldalról, amelyet a felperes az igazság győzelmének tartott. Még Tomlinson 2016-os halálakor is Ayyadurai arról tweetelt, hogy ő az "alacsony kasztú, sötét bőrű indiai, aki feltalálta az emailt" és "Tomlison hazugként halt meg". A per fenyegetése miatt a média egy része a továbbiakban nem merte cáfolni a nyilvánvaló félreértést. A Techdirt törte meg tavaly a csendet cinikus írásával, amelyben rámutatott, hogy nem lehet Ayyadurai az email feltalálója, ezért a tudós 15 millió dolláros kártérítést követelt a cégtől.

A bíróság úgy ítélte meg, Ayyadurai állítása elég kétséges ahhoz, hogy a kétségek leírása ne számítson rágalmazásnak. A Techdirt és más szaklapok szerint a bíróság ítélete a szólásszabadság győzelmét jelenti, és hogy lehet vitatni az amerikai politikai közéleti szereplők állításait.

Csatlakozz partnerprogramunkhoz, mi pedig ajánlunk ügyfeleinknek, ezenkívül egyedi kedvezményeket is adunk webhosting csomagjainkra. Próbáld ki ingyenesen az Aruba Cloud-ot, most 40 ezer forint értékű vouchert adunk!

a címlapról

Hirdetés

AI az IT-ban: ennek már fele sem tréfa

2025. június 16. 08:04

Az AI technológiai és munkaerőpiaci hatásai az informatikában (2025) címmel érkezik az idei első kraftie meetup június 16-án.