Sebességben átvette a vezetést a Telenor
Meglepő fordulattal szolgált a mobilnet-sebességi versenyben a Telenor Magyarország. A szolgáltató a fővárosban és környékén minden állomáson 42 Mbps sávszélességű mobilnetet kínál - legalábbis elméletileg.
A Telenor Magyarország eddig rezignáltan, külső szemlékőként figyelte a T-Mobile és a Vodafone harcát a leggyorsabb mobilinternetes szolgáltató címért, ma azonban beszállt a versenybe, és bejelentette: a fővárosban és környékén elindult Hipernet márkanevű internetszolgáltatása. A lefedettségi területen a rádiós hálózat átviteli kapacitása a HSPA+ szabványnak köszönhetően eléri a 42 Mbps-t, más kérdés, hogy ennek a sávszélességnek az ügyfelek ténylegesen csak a töredékét tapasztalhatják egyelőre.
Nem gyorsul automatikusan
Az operátor által kiadott sajtóközlemény szerint szolgáltatást elsőként Budapesten és a környező települések közül Budaörsön, Törökbálinton, Érden, Pilisvörösváron, Solymáron, Soroksáron, Százhalombattán, Szentendrén, Szigethalomon, Szigetmonostoron, Szigetszentmiklóson, Dunakeszin, Csobánkán, Diósdon, Halászteleken, Nagykovácsin, Pilisborosjenőn, Pomázon, Szigetújfalun, Taksonyon és Tökölön indítják el. A Telenor eddig az említett területek Hipernet ellátása érdekében 584 bázisállomáson kapcsolta be és tesztelte a 42 Mbps névleges maximális letöltési és 5,76 Mbps feltöltési sebességű technológiát.
A rádiós hálózat többszörösére bővült átviteli kapacitása nem jelenti automatikusan azt, hogy lényegesen gyorsabb internetelérést kapnak az előfizetők a pénzükért, a gyorsabb hálózatot ugyanis csak erre alkalmas eszközökkel (modem, telefon) lehet kihasználni. A Telenor kínálatában jelenleg két HSPA+ kompatibilis terminál, egy Samsung okostelefon, és egy ZTE modem található, de ezek is elméletileg legfeljebb 21 Mbps letöltési sebességet képesek kisajtolni magukból.
Ollé, lesz SYSADMINDAY! Duna melletti szabadtéri helyszínen idén is megrendezzük a hazai Sysadmindayt, az IT-üzemeltetők világnapját. Standup, IT security meetup, szakmázás, barátok, még több sörcsap.
A jelenlegi díjcsomag-konstrukciókkal pedig még ezt a sebességértéket sem érhetik el az ügyfelek, akkor sem, ha HSPA+ kompatibilis készülékük van, a maximális sávszélesség ugyanis központilag korlátozva van - tudtuk meg a Telenortól. A szolgáltató a közeli jövőben ígérete szerint olyan, vélhetően prémium árazású díjcsomagokkal fog majd jelentkezni, mellyel jobban kihasználhatók a gyorsabb rádiós átviteli rendszerben rejlő lehetőségek.
Hazánkban elsőként a T-Mobile vezetett be kínálatába ilyen díjcsomagokat (Net&Roll néven), mellyel HSPA+ lefedettségi területen a megfelelő eszközök segítségével elméletileg legfeljebb 21 Mbps letöltési sávszélesség érhető el. A T-Mobile július végén közölte, HSPA+ bázisállomásainak száma elérte a háromszázat, és a fejlesztés azóta is folyamatos. A Vodafone-nak jelenleg Budapest belvárosában működik HSPA+ kompatibilis hálózata, emellett egyedül Balatonfüreden kapcsoltak be 42 Mbps sávszélességű tornyokat, melyek HSPA+ dual carrier (kétszeres vivő) technológiával biztosítanak nagy sebességű adatkapcsolatot.
Felkapcsoltak mindent, amit lehet
A Telenor kínai partnerével, a ZTE-vel karöltve kezdte a hálózat modernizációját idén tavasszal. A szolgáltató a teljes rádiós infrastruktúra, valamint a maghálózat elemeit lecseréli az új beszállító berendezéseire, nagyjából másfél éves időtávlatban. A ZTE úgynevezett SingleRAN rádiós egységeket szállít a Telenornak, ezek a rádiós technológiát tekintve szoftveresen konfigurálhatók, így a szolgáltató egy már lecserélt bázisállomáson tetszőleges 3G-s szabvánnyal biztosíthat internetelérést, sőt, akár LTE-szolgáltatást is bevezethet ugyanazokkal az eszközökkel.
Fontos szempont ugyanakkor, hogy a maghálózatot és a rádiós állomásokat összekötő felhordóhálózat kapacitását is a megnövelt végponti kapacitáshoz kell igazítani. Úgy tudjuk, hogy a Telenor a bővítés kapcsán ezen a téren is jelentős fejlesztéseket hajt végre, illetve többletkapacitást bérel partnereitől.