Globális és európai szoftveripari trendek
Amy Konary, az IDC egyik programigazgatójának elmondása alapján az előfizetéses konstrukciók iránti növekvő érdeklődés abból a mára elterjedt véleményből fakad, hogy a hagyományos licencmodellek többé már nem megfelelőek az üzletvitel számára. Az előfizetés folyamatossága előnyös mind a szoftvergyártók, mind az ügyfelek számára, mivel folytonosságot és kiszámíthatóságot eredményez, utóbbiak részére továbbá alacsony kezdeti befektetést igényel.
A piac által kikényszerített változások mégis inkább az ügyfelek számára kedvező. Az új modell veszélyeztetheti a szoftveripar szereplőinek bevételeit és sokkal magasabb színvonalú terméktámogatásra sarkall, melynek nyertesei összességében nyilvánvalóan a vevők lesznek. Ennek ellenére az örökös licencek eladása nem fog eltűnni, mivel sok esetben jobban megfelel a helyzetnek.
A kereskedelmi szoftverek egyik legvonzóbb piacának a közeljövőben várhatóan Nyugat-Európa fog bizonyulni. Az IDC előrejelzése alapján idén a kereskedelmi szoftverekkel kapcsolatos licencekből, üzemeltetési és szolgáltatási díjakból befolyó összeg el fogja érni az 54 milliárd dollárt. A 2008-ra 70 milliárdot is meghaladó piacon a húzóerőt az infrastrukturális szoftverek képezik átlagosan 8,7 százalékos éves növekedést felmutatva, miközben az alkalmazások és szoftvereszközök forgalma 5,6 illetve 5,4 százalékkal duzzadnak évente.
Szektorális bontásban a közszféra, a közművek, a kis- és nagykereskedelem és a pénzügy biztosítja a legvonzóbb lehetőségeket. Az infrastrukturális szoftverekre való költések emelkedése mindegyik szektorra jellemző, míg az alkalmazásfejlesztés és telepítés területén a pénzügyi és üzleti szolgáltatók erős jelenlétére lehet számítani.
Giuliana Folco, az IDC vertikális piacokért felelős igazgatója elmondta, hogy a szoftvergyártók számára a legnagyobb bevételi lehetőségeket az alkalmazások nyújtják. Az ipari termelők és közüzemek leginkább belső üzleti folyamataik racionalizálására, hatékonyságának növelésére összpontosítanak. Az előrejelzett időszakban -- 2004-2008 -- az egészségügy és az oktatás szoftverkiadásai 8,3 százalékos átlagos éves növekményt mutat, elsősorban az egészségügy részéről jelentkező erőteljes keresletnek köszönhetően.
A kis- és nagykereskedelmi szektor a 2004 és 2008 közötti időszakban becslések szerint átlagosan 5,1 és 4,2 százalékos növekedést fog produkálni. Ennek egyik legfőbb oka az Európai Unió bővítéseként terjeszkedési lehetőségek és a szereplők konszolidációja. Cinzia Rinelli, az IDC egyik vezető elemzője elmondta, hogy az európai kiskereskedelmi piac felét jelenleg mindössze 15 vállalat tartja kezében és további felvásárlások, egyesülések várhatóak.
A nyugat-európai kiskereskedelmi szereplők az elkövetkező 4-5 évben átlagosan évente 7,3 százalékkal növelik informatikai szolgáltatásokra fordított kiadásaikat, miközben a nagykereskedelmi szoftvervásárlások 6 százalékkal bővülnek. Területi szempontból Spanyolország fogja vezetni az élbolyt, míg a sort az olasz kereskedők zárják.