Hiba az Intel Itaniumban?
A The Inquirer című brit számítástechnikai bulvárlap nemrég arról értesült, hogy -- azon túlmenően, hogy alig-alig hozzáférhető a piacon az Intel Itanium 733 és 800 MHz-es változata -- a csúcskategóriás szerverekbe szánt 64 bites processzorban hibát fedeztek fel. Állítólag hagyományos tesztprogramok futtatása közben derült fény a közelebbről meg nem határozott architekturális problémára.
Ugyanakkor el kell mondani, hogy a jelenlegi több tízmillió tranzisztort tartalmazó mikroprocesszorok mindegyikében akad jó néhány olyan hiba, amelyekről a felhasználók legfeljebb akkor értesülhetnek, ha ezek valamelyike a mindennapi felhasználás során gyakran jelentkezik, s így publicitást kap -- mint pl. az elhíresült Pentium bug esetében. Többnyire azonban e rejtett hibákat a gyártók újabb verziójú (stepping) chipek megjelentetésével orvosolják, a vásárlók pedig jó esetben csupán a tokozásra vagy a magra szitázott megváltozott steppingverzióval szembesülhetnek. S bár a The Inquirer szerint "komoly hibáról" van szó, ezt eddig senki sem erősítette meg vagy cáfolta.
S noha e problémák elbagatellizálása ugyanolyan hiba lenne, mint túlzott hangsúlyozása, az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy az Itaniumot az Intel gyaníthatóan azért dobta piacra, hogy bizonyítsa, a többéves kutatás és fejlesztés meghozta eredményét, és a cég immár képes versenyre kelni nagy múltú riválisaival a nagyteljesítményű 64 bites szerverek és munkaállomások piacán is. Erre mutat, hogy sem az elemzők, sem a gyártók nem voltak túlzottan elragadtatva az új processzortól, ugyanakkor mindannyian jelezték, hogy bizakodva várják a család következő tagjának, a jelenleg McKinley kódnéven ismert érettebb architektúrának a megjelenését.