Nem csillapodik a Google kalózok elleni harca
Mérföldkőnél a szellemi tulajdonjogokhoz kapcsolódó eltávolítási kérvények száma.
Már több mint 10 milliárd tartalom eltávolítását kérvényezték jogtulajdonosok a Google-től szerzői jog megsértésére hivatkozva - derül ki a kereső aktuális átláthatósági jelentéséből. A mérföldkövet érthető módon nem ünnepli a keresőcég, de a szám érdekes trendet rajzol le arról, hogy az évek során miként változtak a kérelmek tárgyai.
A keresőmotorok a legitim weboldalak mellett kalózoldalakat is folyamatosan megjelenítenek, ami nem újkeletű probléma, a kétezres évek elején a BitTorrent felfutásakor a keresők akaratlanul is kapuként kezdtek el funkcionálni a különböző kalóztartalmakat kínáló felületekhez. A szerzői jogok tulajdonosai ekkor kezdtek el nagy számban eltávolítási kérelmeket kérni a Google-től a problémás linkek keresési indexből való törlésére a DMCA-ra (Digital Millennium Copyright Act) hivatkozva.
A jogsértő tartalomra mutató URL-címek törlésére vonatkozó kérvények száma azonban drámai növekedésnek indult az évek során, mára a cég már összesen több mint 10 milliárd kérést dolgozott fel. 2016-ban ez a szám még egymilliárdnál járt, majd az exponenciális növekedési görbe végül ellaposodott, és 2017 körül kezdett csökkenni az eltávolított linkek mennyisége.
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
Mióta a Google automatikusan rosszabb értékelést ad és kevesebb láthatóságot kapnak a kalózkodásgyanús oldalak, egyben nehezebbé vált a jogsértő tartalmak megtalálása is. Ennek eredményeként a Google kevesebb eltávolítási értesítést dolgozott fel már az elmúlt évek során. Tavaly nyáron sikerült rögzíteni az eddig összesen 7 milliárd eltávolítási kérelmet, majd ezt követően a számok ismét megugrottak. A cég jelenleg nagyjából évente átlagosan 2,5 milliárdos eltávolítási kérelmet kezel, ami új rekord.
Számszerűsítve ez heti több mint 50 millió eltávolítási kérelmet jelent, percenként pedig nagyjából 5000-et.
Az érintett oldalak tematikája is elmozdulást mutat: kezdetben leginkább torrentoldalakat jelentettek, amelyek helyét később a különféle tárhelyek és streaming portálok vették át. A 2013 körül publikált tanulmányok még azt mutatták, hogy a zenei cégek voltak a legaktívabbak, ha eltávolítási kérelmekről van szó, a kiadók és képviselőik tették ki az összes eltávolítási értesítés több mint 40%-át. A helyzet ma egészen más, mivel az idén jelentett URL-ek több mint feléért a kiadói ágazat felel.