:

Szerző: Habók Lilla

2022. április 1. 09:35

Új módszerrel okosítja fel a Google a kereső biztonságát

Egyre több helyre építi be a Google a mesterséges intelligencia megoldásait, most éppen a keresőjét turbózza fel a tavaly bejelentett MUM (Multitask Unified Model) szövegfelismerő képességeivel. A rendszer az összetett keresőkifejezésekből is felismeri, ha valakinek segítségre van szüksége.

A Google keresője gyakran félreérti a bajba jutottak keresőfeltételeit, így például turisztikai keresésként értelmezi az öngyilkossági helyszínek iránti érdeklődést. Ha a keresés egyértelműen problémára utal, akkor a Google a helyi segélyszolgálatok telefonszámait jeleníti meg, de a helyzet nem mindig egyértelmű a keresőrendszer számára. Ennek megoldására a keresőóriás bejelentette, hogy a Search rendszerét legújabb mesterséges intelligencia modellje, a MUM (Multitask Unified Model) képességeivel ruházza fel.

A MUM összetettebb módon képes megérteni az információkat, mint a vállalat korábbi hasonló modelljei (pl. BERT), és a szövegek feldolgozása mellett a generálásukat is megoldja, ezenkívül a képek kezelésével is boldogul. A modell 75 különböző nyelven működik, így például jobban tudja értelmezni az egyszerre több nyelvet tartalmazó keresőkifejezéseket, és lefordít bármit az ismert nyelvek közt. A bántalmazottak és bajbajutottak szempontjából pedig segítséget nyújt a bonyolultabb keresőkifejezések megértésében. Ha a felhasználó csak rejtetten, kérdés szintjén utal rá, abban is felismeri a problémát.

google_mum_bemutato_2021
A Google MUM 2021-es bemutatója

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod

Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

Szemléletes példa, hogy ha a felhasználó a "leggyakoribb öngyilkossági módszerekre keresett", akkor azt a korábbi modell egy egyszerű információkeresésként értelmezte, és ennek megfelelően jelenített meg találatokat. Egy másik példa szerint a "miért támadott meg engem, mikor elmondtam, hogy nem szeretem" keresést a Google szintén nem tudta az eddigiekben segélykérésként értelmezni az összetett nyelvi szerkezet miatt. A MUM viszont már képes lesz ezek megértésére, és ennek megfelelően a helyi segítő szervezetek telefonszámainak megjelenítésére a keresésre adott válaszként, melynek megjelenésére "a következő hetekben" lehet számítani.

Ezenkívül más mestereséges intelligencia alapú biztonsági fejlesztések is történtek és vannak még folyamatban a háttérben. A BERT nyelvi modell "az explicit tartalmak" kiszűrését segíti, a vállalat szerint a találatok 30 százalékából szűrte ki a "váratlan, sokkoló" megjelenéseket, főleg az etnikai hovatartozáshoz, szexuális irányultsághoz kapcsolódó keresésekben. A MUM pedig a következő hónapokban a spam oldalak kiszűrésében is előáll egy új megoldással.

A fentiekből is látszik, hogy a Google és az Alphabet csoport más tagjai is egyre több helyen igyekeznek bevetni a gépi tanulás, természetes nyelvi feldolgozás és egyéb mesterséges intelligencia alapú megoldásokat. A szakértők szerint mindez nem várt problémákat is okozhat, például jobban elterjedhet a torzítás és a félretájékoztatás a kereső találataiban, miközben a Google nem ad átlátható képet, például hogy a MUM milyen keresőkifejezéseket azonosít a bajbajutottak segítségkéréseként.

Eleged van az eltérő környezetekből és az inkonzisztens build eredményekből? Frusztrál, hogy órákat kell töltened új fejlesztői környezetek beállításával? Többek között erről is szó lesz az AWS hazai online meetup-sorozatának negyedik, december 12-i állomásán.

a címlapról