:

Szerző: Koi Tamás

2013. szeptember 18. 15:34

Bemutatkozott a legnagyobb BlackBerry

Az egykoron nyomógombos okostelefonjaival hódító BlackBerry kényszerűségből rálépett arra az útra, melyet előtte számos gyártó bejárt: A cég bejelentette a Z30-at, mely minden idők legnagyobb és leggyorsabb érintőkijelzős BlackBerryje lett.

Jelzésértékkel bíró helyszínen, egy Kuala Lumpur-i rendezvényen leplezte le legújabb okostelefonját a BlackBerry, mely eredetileg üzleti célú kommunikációs eszközökkel alapozta meg hírnevét és piaci pozícióját. Ez a piac azonban a BlackBerry aranykora óta rengeteget változott, ennek a változásnak igyekszik megfelelni a ma bemutatott új csúcsmodell, a Z30, mely a januárban piacra került BlackBerry 10 operációs rendszerre épülő készülékek közül a negyedik a sorban.

A BlackBerry Z30 a mai trendeknek megfelelően kifejezetten nagy, 5 hüvelykes képátlójú kijelzővel ellátott okostelefon, a mobilba szerelt panel Super AMOLED technológiára épül, felbontása pedig 1280x720 pixel, ezzel a panel képességeit tekintve valamelyest elmarad a piacon fellelhető többi, hasonló méretű és kategóriájú készüléktől. A BlackBerry Z30-ba egy 1,7 GHz-en ketyegő, két processzormagos Qualcomm Snapdragon S4 Pro processzor került, egy négymagos Adreno 320 GPU-val megtámogatva. A mobil 2 GB rendszermemóriával és 16 GB flash háttértárral rendelkezik.

A száraz műszaki specifikációk alapján a BlackBerry Z30 szinte minden tulajdonságát tekintve elmarad az aktuális élmezőnytől, különösen az androidos csúcsmodellektől, a tapasztalatok alapján ugyanakkor a BlackBerry 10 operációs rendszer egészen más skálázódási tulajdonságokkal rendelkezik, mint az Android. Amellett, hogy az operációs rendszer mellesleg Android 4.2-es (Jelly Bean) futtatókörnyezetet képes emulálni, hardveres grafikus gyorsítással és API-szintű hozzáféréssel a főbb funkciókhoz, komponensekhez (GPS, giroszkóp stb.).

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod

Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

A Z30 esetében a BlackBerry igyekezett minden multimédiás és kommunikációs igénynek megfelelni, a mobil ennek megfelelően egy 8 megapixeles f/2.2 fényértékű elsődleges és egy 2 megapixeles másodlagos kamerát kapott (e tekintetben nincs különbség a januárban bejelentett Z10 és Q10 modellekhez képest), minden LTE-hálózaton működik, kétsávos Wi-Fi-vel és Bluetooth 4.0-kompatibils rádiós modullal, valamint NFC áramkörrel látták el. A BlackBerry a Z30 esetében új antennatechnológiát használt, melyet a tavaly felvásárolt Paratek révén apportált be a cégbe. A kanadaiak ígérete szerint a rendszer ennek révén stabilabb kapcsolatot képes felépíteni a gyenge jelerősségű vételi körzetekben is. A BlackBerry Z30-ban egy fixen beépített, 2880 mAh-s áramforrás található (a telefon hátlapja ennek ellenére lepattintható), mely a gyártó szerint akár 25 órán keresztül is képes ellátni átlagos használat mellett a készüléket árammal.

BBM Androidra és iOS-re

A legfrissebb, nem hivatalos forrásból származó értesülések szerint a BlackBerry Messenger üzenetküldő platform még ezen a héten elérhetővé válik két konkurens okostelefon-platformon is.
A multiplatformos BBM-et várhatóan először a Samsung készülékek tulajdonosai próbálhatják majd ki.

A telefon a BlackBerry 10 operációs rendszer legfrissebb, 10.2-es verzióját futtatja gyárilag, mely az elsőként megjelent 10.0-s verzióhoz számos kisebb-nagyobb előrelépést, fejlesztést visz a portfólióba. Így egyebek mellett újabb funkciókkal bővült a központi üzenetkezelő, a Hub (automatikus priorizálás, fiókok jobb elkülönítése stb.), megjelent az üzenet előnézeti funkció, a Wi-Fi Direct támogatás, emellett a rendszer működése összességében gyorsabb lett, valamint számos kezdeti hibát kijavítottak a fejlesztők. A BB10 legfrissebb verziója a BlackBerry ígérete szerint októbertől kezdődően minden korábbi új generációs BlackBerryre elérhetővé válik majd.

A BlackBerry Z30 még a jövő héten forgalomba kerül Nagy-Britanniában és a Közel-Keleten, a többi piacon várhatóan októbertől lesz kapható az újdonság.

Eleged van az eltérő környezetekből és az inkonzisztens build eredményekből? Frusztrál, hogy órákat kell töltened új fejlesztői környezetek beállításával? Többek között erről is szó lesz az AWS hazai online meetup-sorozatának ötödik, december 12-i állomásán.

a címlapról