Szerző: Bodnár Ádám

2013. május 15. 16:13

Belehallgat a Skype-beszélgetésekbe a Microsoft?

A német Heise Security szerint a Microsoft beleolvas a Skype-on keresztül zajló beszélgetésekbe és a redmondi cég szerverei meglátogatják a chaten küldött URL-eket is.

A Heise tegnapi cikke szerint a Skype-felhasználók közötti beszélgetésekbe a Microsoft is "belehallgat." Az esetre egy olvasó hívta fel a Heise figyelmét, amely azon nyomban tesztelte és be is bizonyította az állítást. A lap szerkesztői között zajló chaten átküldött https URL-eket a Skype-beszélgetés után röviddel egy olyan szerverről kérték le, amely a Microsoft által regisztrált 65.52.100.214 IP-címen működött.

A Microsoft a lap megkeresésére azzal reagált, hogy a Skype felhasználási feltételeiben benne van, hogy az átküldött URL-eket a szolgáltató jogosult szűrni, a spam, phishing és más kártékony oldalak felderítése, és a felhasználók biztonsága érdekében. A Heise szerint azonban a chat során átküldött http URL-ekre nem érkezett lekérés a Microsoft által működtetett szerverekről, csak a https oldalakra - ráadásul a redmondi cég az "ellenőrzés" során a Skype-on átküldött felhasználói nevet és jelszót is felhasználta, amikor egy fájlmegosztó szolgáltatásban egy állományra mutató közvetlen https linket megnyitott.

Rust? Kubernetes? FinOps? Melyiket válasszam?

Egy jó karrierdöntéshez sok apróság szükséges. Egy alapos hazai technológiai körkép azoban még hiányzott. Végre van ilyen, és a 21. kraftie adásban kidumáltuk.

Rust? Kubernetes? FinOps? Melyiket válasszam? Egy jó karrierdöntéshez sok apróság szükséges. Egy alapos hazai technológiai körkép azoban még hiányzott. Végre van ilyen, és a 21. kraftie adásban kidumáltuk.

Az átverős oldalak ugyanakkor rendszerint http oldalakon üzemelnek, ritkán https-en, ráadásul a lap szerint a hivatalos magyarázat azért is sántít, mert a teszt során az URL-ek headjét kérte le a Microsoft szervere, ebből az információból pedig nem lehet következtetni a weboldal tartalmára, így arra sem, hogy phishing vagy spam vagy más kártékony oldalról van-e szó.

Az év elején több jogvédő szervezet, köztük az Electronic Frontier Foundation és a Reporters Without Borders, illetve magánszemély is nyílt levelet küldött a Skype-nak, amelyben azt kérik, a szolgáltató tegyen közzé átláthatósági jelentést, részletezze, milyen felhasználói információkat gyűjt, milyen adatokat ad át harmadik félnek, illetve mi a szokásos eljárás abban az esetben, ha valamelyik (amerikai) hatóságtól megkeresés érkezik hozzá a felhasználói adatokkal kapcsolatban. A Microsoft azonban mindeddig nem tett közzé ilyen jelentést az általa pár éve felvásárolt Skype-pal kapcsolatban.

a címlapról