Szerző: Bizó Dániel

2006. október 4. 12:02

Megújult az iparági szabványnak számító SPEC CPU teszt

Augusztus végén mutatta be a Standard Performance Evaluation Corp. (SPEC) a CPU2000 tesztcsomag régóta várt utódját, a CPU2006-ot. Az új szoftver segítségével a szakma remélhetőleg reálisabb képet kaphat az egyes számítógép-architektúrák teljesítményével kapcsolatban, mivel az alkalmazott altesztek jobban tükrözik a ma használatos szoftverek számításigényes kódjainak felépítését. A CPU2006 pontszámai nem összehasonlíthatóak a CPU2000 változatéval, így új viszonyítási alapokat kell megtanulnunk.

[HWSW] Augusztus végén mutatta be a Standard Performance Evaluation Corp. (SPEC) a CPU2000 tesztcsomag régóta várt utódját, a CPU2006-ot. Az új szoftver segítségével a szakma remélhetőleg reálisabb képet kaphat az egyes számítógép-architektúrák teljesítményével kapcsolatban, mivel az alkalmazott altesztek jobban tükrözik a ma használatos szoftverek számításigényes kódjainak felépítését. A CPU2006 pontszámai nem összehasonlíthatóak a CPU2000 változatéval, így új viszonyítási alapokat kell megtanulnunk.

Iparági szabvány

A SPEC CPU teszt célja, hogy az egyes architektúrák számítási teljesítményét sztenderdizált formában mérje fel a processzor, a memóriaalrendszer és a compiler-technológia hármas láncolatának terhelésével. A tesztcsomag 2 alcsomaggal 4 főbb metrikát ad meg: az egész számokkal történő műveletek (SPECint2006), és a lebegőpontos teljesítmény (SPECfp2006) képezik az altesztek csoportosításának alapját, míg az egy szálon történő (tehát szoftveroldalról szekvenciális) végrehajtási sebesség mellett a több feladat párhuzamos végrehajtásának képességét (áteresztőképességnek is szokták nevezni a memóriaalrendszer terhelése miatt) több tesztpéldány egyidejű futtatásával mérik fel (SPECint_rate2006 és SPECfp_rate2006), ezzel rávilágítva a skálázódásra.

A CPU2006 C, C++ és Fortran nyelveken íródott kódokat tartalmaz, melyek számításigényes feladatokat hajtanak végre, mint a videotömörítés, mesterséges intelligencia, kvantumfizika, éghajlat modellezés, génszekvencia keresése, így inkább a technikai, multimédiás munkaállomások, illetve a műszaki-, tudományos és vizualizációs számításokat végző szerverek esetében mutathat relevanciát. A kevés számítást igénylő, a memóriaalrendszert, illetve a kommunikációt terhelő szerverfeladatok számára kevéssé mérvadó, azokat más SPEC, és iparágilag széles körben elfogadott tesztek mérik, ahogyan a PC-s világnak is megvannak a maga bevett szoftverei.

Modernebb, jobb, de hasonló

A CPU2000-hez képest bár több módosítást eszközöltek a lefedett területekkel kapcsolatban, így például megjelent az XML-ben tárolt dokumentumok exportálása, mint a jövő egyik fő adattárolási és -megosztási formátumának kezelése, alapvetően a tesztcsomag fókusza nem változott meg. A CPU2000-rel szembeni egyik legtöbbet hangoztatott kritika -- elévülő kódjai mellett -- hogy egyes compilerek a mérési politikák betartása mellett is olyan szintre optimalizálták a kódot a SPEC-csomag futtatásának érdekében, ami már értéktelenné tette a méréseket, mivel nyilvánvaló módon az a teljesítmény valódi, éles alkalmazások alatt nem jelentkezne -- kivéve, ha a SPEC-kódjára kísértetiesen hasonlító kódot futtatnák.

Az új CPU2006 így nem csak azzal növeli hasznosságát, hogy frissebb, modernebb kódokat gyűjt össze (például tartalmazza a POV-Ray raytracing technikát alkalmazó renderelőt is), hanem a compilerek fejlesztői finomhangolói számára egyúttal "ismeretlen" forráskódot tartalmaz, így egy ideig még remélhetőleg nem születnek irreálisan felpumpált eredmények.

Ezekkel a változásokkal az egyes architektúrák viszonya is látványosan megváltozott, így az eddig azokról kialakult kép is változás előtt áll. A hatás átfogóbb kiértékelésére még várni kell, ugyanis még túlságosan kevés CPU2006 eredmény áll rendelkezésre, de eddig úgy tűnik, hogy az egyik nyertes az Itanium és a Core 2/Xeon lehet, míg a legnagyobb vesztesek az Opteronok.

A CPU tesztekben közzétett Base eredmények a kevés compiler-optimalizációt, míg a Peak eredmények a tetszőleges számú finomhangolási opcióval elért teljesítményt mutatják. A referenciagép egy Sun Ultra Enterprise 2 munkaállomás, 296 megahertzes UltraSPARC II processzorral, melynek a pontszáma 1. Összehasonlításképpen egy Core 2 Extreme X6800 chip (2,93 GHz) 18,5 és 16,8 pontot ér el egész és lebegőpontos számítások alatt.

Csatlakozz partnerprogramunkhoz, mi pedig ajánlunk ügyfeleinknek, ezenkívül egyedi kedvezményeket is adunk webhosting csomagjainkra. Próbáld ki ingyenesen az Aruba Cloud-ot, most 40 ezer forint értékű vouchert adunk!

a címlapról

Hirdetés

AI az IT-ban: ennek már fele sem tréfa

2025. június 15. 11:38

Az AI technológiai és munkaerőpiaci hatásai az informatikában (2025) címmel érkezik az idei első kraftie meetup június 16-án.