Az iPhone tervezője készíti az OpenAI titokzatos kütyüjét
A hordozható kütyük következő, teljesen újragondolt generációja készül - természetesen mesterséges intelligencia alapokon - az OpenAI-nál, a fejlesztést pedig mostantól az a Jony Ive és csapata koordinálja, akikhez az iPhone-ok és más, ikonikus Apple hardverek dizájnja kötődik.
Az OpenAI már korábban világossá tette, hogy túl akar lépni a nagy nyelvi modellek és chatbotok, elsősorban a cég nevével összefort ChatGPT fejlesztésén és új, a mesterséges intelligencia érába illeszkedő hardvereken is kíván dolgozni. Ezt az elhatározást erősítette meg a cég tegnap azzal, hogy bejelentette, 6,5 milliárd dollárért felvásárolja az iPhone tervezőjének, Jony Ive-nek a startupját, az io-t, melyben korábban kisebbségi (23%-os) tulajdonrésze volt.
A tranzakcióval Ive-val együtt mintegy 55 tervezőmérnök, szoftverfejlesztő és gyártásifolyamat-irányító, köztük olyan, az Apple-nél vele együtt dolgozó veteránok kerülnek az OpenAI-hoz, mint Scott Cannon, Evans Hankey és Tang Tan, akik Ive 2019-es távozását követően hagyták ott az Apple-t. Az új csapattal a fedélzeten az OpenAI 2026-ban tervezi bemutatni új, titokzatos hardverét, mely egy teljesen egyedi, eddig soha nem látott koncepcióra épülhet.
Tavaszi mix a 2025-ös IT pangástól az interjúk evolúciójáig Ezúttal öt IT karrierrel kapcsolatos, érdekes és aktuális témát érintettünk.
A Bloombergnek adott interjújában Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója ugyanakkor sietett leszögezni, hogy az új eszköz nem az iPhone vagy éppen az okostelefonok direkt ellenfele lesz - Altman szerint az OpenAI új kütyüje éppúgy jól megfér majd az okostelefonokkal, ahogy az okostelefonok megfértek, illetve megférnek a notebookokkal.
Altman hozzátette, hogy az eszköz első prototípusa már készen is vannak.
Ez lesz a legmenőbb technológiai kütyü, amit a világ valaha látott
-áradozott az OpenAI weboldalán közzétett videóban a cégvezető.
Bár korábban több próbálkozás is volt már a mesterséges intelligencia új hardverformátumba integrálására, eddig egyik sem aratott sikert. A két legutóbbi próbálkozásból a Humane Pin-je kifejezetten nagy bukás volt, de az OpenAI modelljét használó Rabbit R1-ről sincsenek túl jó véleménnyel azok első tulajdonosai.
Az eddigi próbálkozások tehát nem hoztak áttörést, az OpenAI-nak Jony Ive-vel és csapatával a fedélzetén minden eddiginél nagyobb esélye van arra, hogy egy valóban felhasználók milliói számára hasznos és korszakalkotó hardvert dobjon piacra.
Kérdéses, hogy az Apple-re Altman fentebbi megállapításainak dacára mennyire gyakorolhat nyomást Ive és az OpenAI teljes egymásra találása, a cupertinói cég ugyanis éppen a mesterséges intelligencia alapú szoftveres megoldások terén küzd komoly lemaradással, amit többek között az is jelez, hogy a teljesen új alapokra helyezett Siri digitális asszisztens megjelenését kénytelen volt jövőre tolni a vállalat.