Az USA szerint a Chrome-nak és a Google-nek szakítania kell
Immár hivatalos, hogy az Egyesült Államok azt kéri az ügyben eljáró bírótól, hogy kötelezze a Google-t a Chrome webböngésző értékesítésére annak az antitröszt-pernek a jóvátételi eljárásaként, melyben augusztusban született ítélet.
Szerdán benyújtotta az amerikai igazságügyminisztérium (DOJ) az ügyben eljáró illetékes bírónak azt a javaslatcsomagot, mely a cég szerint alkalmas lehet arra, hogy a Google monopolhelyzetét megszüntesse az online keresőszolgáltatások piacán. A korábbi pletykák és találgatások jórészt igaznak bizonyultak, az antitröszt-perben felperesként részt vevő minisztérium jogászai a Chrome webböngésző értékesítésének előírását kérték a bírótól.
A DOJ által benyújtott előterjesztés a világ legnépszerűbb webböngészőjét érintő változásokon túl a disztribúciós partnerekkel (jellemzően okostelefon-gyártók, azok közül is elsősorban az Apple) kötött exkluzív megállapodások tilalmát is kéri, emellett azt, hogy a Google "méltányos áron" licencelje a keresőtalálatokat a versenytársaknak, illetve osszon meg minden, felhasználóktól begyűjtött anonim adatot ingyen a versenytársakkal.
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
Az ügyben augusztusban született elsőfokú ítélet az amerikai jogrendnek megfelelően csak a jogsértés tényét mondta ki, arról a bíróság a felek érveinek meghallgatását követően később (várhatóan jövő augusztusban) dönt csak, hogy milyen lépéseket kell tennie az alperesnek annak érdekében, hogy a jogsértő állapotot megszüntesse, illetve a további jogsértést megakadályozza.
Ezekről a kötelezettségekről augusztus óta általános találgatás zajlott szakmai és jogi berkekben egyaránt, az előírások várható súlyossága pedig meglehetősen széles skálán mozog az exkluzív megállapodások tiltásától kezdve a cég feldarabolásáig.
A strukturális átalakítások során két egység, az Android operációs rendszer, illetve a Chrome webböngésző kiszervezése, kényszerített értékesítése került szóba eddig elsősorban, hiszen mindkét platform alkalmas volt, illetve alkalmas most is arra, hogy hozzásegítse a Google keresőszolgáltatását a domináns szerep megszerzéséhez és megőrzéséhez.
Az Android operációs rendszer értékesítését a minisztérium egyelőre nem kérvényezte a bíróságtól, ugyanakkor márciusig nyitva hagyta ennek lehetőségét - ekkor készül el a javaslatcsomag új változata, mely a Google decemberre várható válasz-beadványában szereplő tételekre is reflektál majd.