DevOps képzés és karrierút a DT-ITS-nél: Az egyetemtől a főállásig
Az IT szakemberhiány globális probléma, amellyel az iparág valamennyi szereplője folyamatos küzdelmet folytat. A Deutsche Telekom IT Solutions éppen ezért úgy döntött, saját kezébe veszi az utánpótlás biztosítását és házon belüli képzésekkel támogatja új szakembereinek kinevelését.
A DT-ITS házon belüli képzési programjainak egyik friss példája a cég berkein belül nemrég lezárult DevOps Akadémia Program, amelynek végzettjei az Open Telekom Cloud, azaz a legnagyobb európai, OpenStack alapú nyilvános felhőszolgáltatás üzemeltetésébe kapcsolódnak be.
A DevOps Akadémia Programban 11 résztvevő három hónapon keresztül, rendkívül intenzív képzésen sajátította el a munkába állashoz szükséges tudást - a kiválasztottaknál a tárgyalóképes angol és alap Linux ismeretek már adottak voltak, a képzés alatt pedig rengeteg további tudásterülettel kötöttek közelebbi ismeretséget. A program a DT-ITS részéről is befektetés, hiszen a résztvevőket a negyedéves időszak alatt főállásban foglalkoztatja, akik így teljes figyelmüket a tanulásra szentelhetik. Ennek megfelelően az említett, alapvető tudásbázis mellett a jelöltek kiválasztásánál kiemelt szempont volt az erős motiváció és elhivatottság is.
Intenzív tudásgyűjtés
Tanulnivaló pedig bőven akadt az immár munkába állt DevOps mérnökök számára: a tematikában a mély Linux ismeretek megszerzése mellett a networking, routing, különböző protokollok, interfészek, illetve az Ansible megismerése is szerepelt, továbbá a Docker és Kubernetes tudás is elengedhetetlen, hiszen a technológiákat a T-Systems International az OTC zászlaja alatt nem csak szolgáltatásként nyújtja, de saját backendjének számottevő része is azokra épül. Emellett természetesen nem maradt ki az OpenStack "mélyvíz", a Git, CICD folyamatok elsajátítása, a tesztelésautomatizálás, a Python és a különböző IDE-k, valamint a Prometheus, Zabbix, Grafana és egyéb monitoring, alerting rendszerekkel való megismerkedés sem. A felsoroltakon túl az adatbázisok, illetve a különböző bevált biztonsági gyakorlatok és persze a vállalatnál használat DevOps munkamódszer is ott volt a tananyagban.
Az erősen gyakorlatorientált képzésen, amelyben elméleti és laborfoglalkozások váltották egymást, az egyes modulok zárásakor záróvizsgákkal mérte vissza a cég az anyagok elsajátítását. A programot kiértékelő workshop követte, amelyen a résztvevők beszámoltak a megszerzett tapasztalatokról, a szervezőknek is visszajelzést adtak, illetve megismerkedhettek az OTC-n dolgozó squadokkal, akiknél nem sokkal később maguk is munkába álltak.
A program egyik résztvevője, Péter Adrienn, így számolt be személyes tapasztalatairól:
Az Akadémia egy remek lehetőséget biztosított számunkra, hogy elmélyítsük meglévő tudásunkat és hogy új, szerteágazó alapokat szerezzünk a további fejlődéshez.
A nyugodt tanuláshoz a cég minden feltételt megteremtett, rendszeres megbeszélésekkel alkalmat adott a visszajelzésekre és elősegítette a folyamatos kapcsolattartást. Különböző szintű IT háttérrel érkeztünk, de ez nem volt akadály, sőt segítség volt a közös probléma megoldások során, így a távolság ellenére is igazi csapattá kovácsolódtunk.
A képzést követően, a workshop keretein belül megismertük a különböző squadokat, betekintést nyertünk abba, hogy mivel foglalkoznak, és lehetőséget kaptunk, hogy az érdeklődési körünknek megfelelően válasszunk közülük.

A felkészítés második fázisa már az éles munkával párhuzamosan zajlik: az új DevOps kollégák már a szakmai csapatokban dolgozva sajátítanak el további ismereteket online képzéseken keresztül, illetve a csapaton belül dedikált mentort is kapnak, így mindig van kihez fordulniuk felmerülő kérdéseikkel. De ezen felül is rendelkezésre állnak folyamatos fejlődési lehetőségek a csapathoz már felvételt nyert kollégák számára, amelyek között megtalálhatók az említett online kurzusokon kívül szervezett külsős tréningek, valamint egy belső mentoring program is. A képzési program kiegészül a folyamatos szállítói tudásátadással is.
Egyetemtől, a szakmai gyakorlaton át, a főállásig
A DT-ITS emellett gyakornokok számára is kínál lehetőséget arra, hogy belső bootcampen keresztül teljes értékű munkatársakká válhassanak. Ennek során szintén egy jól kialakított fejlesztési terven végighaladva, tapasztalt kollégák támogatásával érik el a gyakornokok azt a tudásszintet és munkatapasztalatot, amely birtokában teljes munkaidejű dolgozókként csatlakozhatnak a szakmai csapatokhoz. A vállalat ezen felül már az egyetemi képzések alatt is bekapcsolódik az utánpótlásnevelésbe: az önkéntes kollégák igyekeznek már az egyetemi évek alatt cloudos tudást csepegtetni a felnövekvő mérnökpalántákba.
Kiss Zsolt, az OTC Ops egyik csoportvezetője, az egyetemi program irányítója, erről így nyilatkozott:
A Pécsi Tudományegyetemmel való együttműködés már több éves múltra tekint vissza. 2018-ban még szabadon választható tárgyként indult a Felhő Technológiák nevű kurzus. Az idő igazolta, hogy ennek során a hallgatók valóban piacképes tudást sajátítottak el. Nem csoda, hogy 2020-tól már a rendszermérnöki tanterv kötelező elemévé vált a diploma megszerzése előtti utolsó szemeszterben.
Ebben a félévben a Linux és hálózati alapokat ismételtünk át, virtualizációval folytattuk, majd cloud computing ismeretekkel gazdagítottuk a hallgatókat. OpenStack alapok, majd az egyes OpenStack komponensek részletesebb ismertetése - gyakorlatokkal kiegészítve - is helyet kapott a tematikában.
A félév végén, még a vizsgaidőszak előtt maga az Open Telekom Cloud, mint OpenStack alapú publikus felhőszolgáltató is bemutatásra került. A vizsgák alkalmával elméleti és gyakorlati tudásukról is beszámoltak a hallgatók. A korábbi évekhez hasonlóan a végzősök közül már többen is gyakornokként vagy munkatársakként erősítik az OTC üzemeltetői csapatát.

Az üzemeltetésben dolgozó kollégák számára szerteágazó karrierutak nyílnak. A klasszikus sysadmin-engineer-architect szakmai pálya már olyan különleges specializációkat is tartalmazhat, mint a cloud biztonsági mérnök, a hálózati architect, vagy akár az ügyféltámogató mérnök, aki közvetlenül dolgozik együtt az ügyfelekkel a legoptimálisabb cloud migráció érdekében. Mindezek mellett kiemelten fontosak az úgynevezett agilis munkakörök, például a scrum master, product owner, vagy agilis coach szerepkörök, amelyek a csapatok és a szervezet hatékony működését hivatottak biztosítani. Szintén nagy szükség van fejlesztőkre, elsősorban olyan programozási nyelveken, mint a Python vagy a GO. További lehetséges fejlődési út a tesztmérnöki pálya, vagy akár a felhasználói közösségeket szervező community manager munkakör is.
Az OpenStack kapcsán idén június 7-9 között rendezték Berlinben az OpenInfra Summit konferenciát, amelyet június végén Magyarországon követ majd egy kísérő, networkingre is kiválóan alkalmas szakmai meetup, a DT-ITS és a hazai meetup közösség együttes szervezésében - amelyen a szervezők minden, a technológia iránt érdeklődőt szívesen látnak.
[A DT-ITS megbízásából készített, fizetett anyag.]