Nagyvállalati cloud, testre szabott kifutópálya: hyperscaler szakmai stáb a DT-ITS-nél
A Deutsche Telekom IT Solutions-nél egy igazán különleges szakmai stáb alakult az elmúlt 2 év folyamán a cloud területen. A csapat tagjaiban közös, hogy a három, piacvezető cloud szolgáltató specialistái, akik holisztikusan tekintenek a publikus felhőszolgáltatókra. Kevés felhőszolgáltatás mondhatja el magáról, hogy nincs Magyarország egyik legnagyobb, a területen tevékenykedő szakembergárdájának radarján.
A vállalatok IT infrastruktúrájuk felépítéséhez mára számos óriáscég, hyperscaler cloud termékei között válogathatnak - a megfelelő opció megtalálása ugyanakkor nem triviális. A döntést és a felhőre települést nem csak a "bőség zavara" nehezíti: az adott vállalat elhelyezkedésétől, tevékenységétől és igényeitől függően sok munka és beállítás szükséges, mire használatra kész lehet a kiszemelt szolgáltatás, támaszkodjon az Amazontól megismert AWS-re, a Google GCP-jére vagy épp a Microsoft Azure-jére.
Ezeknek a kihívásoknak a leküzdésében segít a DT-ITS MCS (Managed Cloud Services) Hyperscalers csapata, amely menedzselt cloud termékekkel veszi le a felhős compliance policy-k és a működési igényekhez leginkább szükséges egyéb paraméterek beállításának terhét az ügyfelek válláról az ismert nagy felhőszolgáltatók platformjain.
A csapatot Réfi Richárd vezeti, aki már 2007-ben is az (akkor még ITSH néven ismert) vállalat sorait bővítette, majd egy néhány éves külföldi, valamint startup kitérő után tért vissza 2017-ben a vállalathoz. Richárdék most a cég public cloud portfóliójának megújításán dolgoznak: a csapat tevékenysége három fő irányvonal köré rendeződik, ezek a Product Development and Architecture, a Cloud Adoption and Migration és a Cloud Consultancy.
Testre szabott kifutópálya
A Product Development, azaz termékfejlesztés neve magáért beszél, a vállalat ennek keretein belül a három fentebb is említett felhős óriás kínálatához készít menedzselt szolgáltatásokat. A megoldások nagyban megkönnyítik a különböző nagyvállalatok dolgát a felhőszolgáltatások használatba vétele során, hiszen azokon keresztül a DT-ITS rögtön az adott szabályozói környezet elvárásainak megfelelő alapot tud nyújtani az ügyfeleknek. Az első lépésként elérhető, Enterprise Landing Zone névre keresztelt környezetekben már egy sor beállítás adott, amely szükséges különböző compliance rubrikák kipipálásához, például az alapértelmezetten bekapcsolt kétfaktoros azonosítás, vagy épp a deploymentre jóváhagyott és tiltott adatközpontok beállítása.
A Landing Zone fölé persze további szolgáltatásokat is épít a csapat (AWS-re például nemrég készült új release a Managed Kubernetes Service-ből), amelyekkel egy sor felhőmenedzsment feladatot és a hozzájuk kapcsolódó felelősséget is át tud venni a cég a partnerektől. A cél, segíteni a nagyvállalati ügyfeleket, hogy ugyanúgy tudják használni a cloudot, akár egy startup, az adoptációt a lehető leggördülékenyebbé téve. A módszer már számos helyen bizonyított, akad például autóipari ügyfél, amelynél a DT-ITS által deploy-olt, konténerizált környezeten százas nagyságrendű klaszteren több mint kétezer fejlesztő dolgozik.
Konzultációtól a DevOpson át az alkalmazott mesterséges intelligenciáig
A termékfejlesztés mellett kiemelten fontos a tanácsadói szerep: a Cloud Consultancy keretében segítenek kiválasztani az ügyfeleknek az igényeikhez leginkább igazodó megoldást, legyen az a Google-Microsoft-Amazon trió termékeinek valamelyike, vagy épp hybrid vagy multicloud szolgáltatás. Richárd csapatának mintegy kétharmada cloud solution architect, akik az ügyfelek igényei alapján segítenek eldönteni nem csak azt, hogy az adott cégnek melyik hyperscaler vagy épp multicloud kombináció nyújtja a legalkalmasabb alapot szolgáltatásához, de azt is, azok milyen egyéb plusz eszközökkel egészíthetők ki. Ha például az AWS EKS-nél a Prometheusra építő Kubernetes monitoring alap metrikái nem elegendőek, azt a DT-ITS mérési pontok szélesebb skálájával tudja kiegészíteni.
A Cloud Adoption zászlaja alatt pedig a csapat gondoskodik róla, hogy az adott felhős rendszereknél a devops és site reliability feladatok hogyan működjenek optimálisan az egyes ügyfeleknél, akik a közös munka keretében saját domain tudásukat is beleviszik a nekik leginkább megfelelő környezet és folyamatok kialakításába. Richárd csapatának tagjai sokszor maguk is beülnek egy-egy ügyfél scrum teamjébe, ahova nem csak visznek tudást, de maguk is értékes új ismeretekkel térnek vissza és egy sor izgalmas új területtel nyílik lehetőségük megismerkedni. Ilyen esetben a cég igyekszik rotálni a kitelepülő szakértőket - persze vannak esetek, amikor egy-egy ügyfél ragaszkodik a szakemberhez, akivel megtalálta a közös hangot.
Saját szakmai kíváncsiságuk kielégítésén felül a csapattagok a felhőben elérhető mesterséges intelligencia megoldások használatát is népszerűsítik. Korábban már bemutattuk a jövőben az útminőség javításában várhatóan kiemelt szerepet betöltő, izgalmas PARA projectet, amelynek fejlesztésében jelenleg is aktívan részt vesznek.
Az MCS Hyperscalers csapata ennek megfelelően rendkívül színes kompetenciapalettát vonultat fel, és folyamatosan bővül - aminek során különös hangsúlyt fektet a GCP irányú kompetencia bővítésére. A platform piaci részesedéséből sejthető módon ugyanis arányaiban a Google felhős termékeire fókuszáló szakértőkből van a legkevesebb.
A szakértőgárda további ilyen irányú erősítése nem csak a kifejezetten a Google infrastruktúráján működő ügyfelek miatt fontos, hanem azért is, mert a Deutsche Telekom egyik saját, Sovereign Cloud megoldását is GCP alapokra fekteti - az Open Telekom Cloud szolgáltatásairól szintén cikkeztünk korábban. A Google publikus felhőjén belül működtetett megoldás a keresőóriással közös software stacket egyedi vezérléssel egészíti ki, és akár saját hardver-stackre helyezi az ügyfelek igényei szerint. Utóbbin az adatok Google-től teljesen független, saját kulccsal ellátott titkosított tárolására is lehetőség van.
Aki tehát nyitott a platform, illetve a technológia iránt, de korábban inkább AWS-sel vagy Azure-ral dolgozott, annak a DT-ITS házon belül is lehetőséget biztosít a fejlődésre és a megfelelő GCP tudás megszerzésére.
A csapat szakembereivel a magyar publikum könnyen találkozhat a különböző cloud platformok köré szerveződött, nyilvános és ingyenes cloud meetupokon - GDG Cloud Budapest, Hungarian Azure User Group, AWS Budapest CoP (Community of Practice) -, ahol a legújabb szakmai témákkal rendszeresen előadókként jelennek meg.
[A DT-ITS megbízásából készített, fizetett anyag.]