Szerző: Hlács Ferenc

2015. március 24. 11:30

Újabb 80 millió dollárt gyűjtött be a Cyanogen

Újabb támogatási körön van túl az alternatív Android rendszert fejlesztő Cyanogen, a vállalat befektetőitől ezúttal 80 millió dollárt zsebelt be - a támogatók sorába februárban látványosan beálló Microsoft azonban ezúttal kimaradt a jóakarók közül.

Számos új finanszírozóval zárta harmadik finanszírozási körét a Cyanogen - a Google (vélt) androidos egyeduralmának hadat üzenő cégnek 80 millió dollárt sikerült összekalapolnia. Az elsősorban a gyártók által elhanyagolt, jellemzően belépő-középszintű androidos okostelefonokra szánt, "főzött ROM-ként" indult kezdeményezés két évvel ezelőtt avanzsált vállalattá, mára pedig a befektetőktől begyűjtött dollármilliók mellett több mint 50 millió felhasználót is magáénak tudhat, világszerte mintegy 190 országban.

A kezdeményezés hosszú utat járt be a rootolós, ROM-cserélős kezdetek óta, mikor még sok felhasználó keresztbe tett ujjakkal várta a telepítési folyamat végét, remélve, hogy a készülék ezúttal nem kerül végtelen boothurokba. Amellett ugyanis, hogy a CyanogenMod a csapat által kiadott appnak köszönhetően már szinte egy kattintással feltehető, a rendszer ma már több telefonon a gyári rendszerként érkezik. A legismertebb ilyen talán a OnePlus One, amely megjelenésekor teljesítmény terén számos nagy gyártó zászlóshajóját is maga mögé utasította, ráadásul igen kedvező áron.

Jelentős megtakarítás az OpenStack Cloud Pro szerver szolgáltatással (x)

Használja ki az Openstack-alapú virtuális szervereinkre szóló 50%-os kedvezményt az első 3 hónapra - igény szerint óránkénti, havi vagy éves díjszabással!

Jelentős megtakarítás az OpenStack Cloud Pro szerver szolgáltatással (x) Használja ki az Openstack-alapú virtuális szervereinkre szóló 50%-os kedvezményt az első 3 hónapra - igény szerint óránkénti, havi vagy éves díjszabással!

A OnePlus és a CyanogenMod csapata között azonban időközben ellentétek ütötték fel a fejüket, az alternatív Android rendszer indiai debütálása kapcsán. A Cyanogen ugyanis itt a Micromax-szal kötött exkluzív megállapodást, épp mikor a OnePlus is a régió felé igyekezett terjeszkedni. Az indiai gyártónak sikerült ideiglenesen betiltatni a CM-es zászlóshajót a területen - a lépés azonban érhető módon konfliktushoz vezetett a cégek között, ami odáig fajult, hogy a OnePlus saját fejlesztésű Android változatot ad ki készülékére, a CyanogenMod helyett. Az alternatív ROM-ot fejlesztő cég mindenesetre továbbra is támogatja a CM-es modelleket, sőt, nemrég megerősítette, a szoftver legújabb verzióját az összetűzések ellenére az indiai felhasználók OTA frissítésként kapják meg.

Google helyett Microsoft szolgáltatások?

A vállalat tehát messzire jutott a barkácsolós kezdetektől. Kirt McMaster a Cyanogen vezérigazgatója szerint a céljuk az, hogy az Androidot valóban nyílt rendszerré tegyék, a Google mára kötelező jelleggel beépülő szolgáltatásaitól mentesen - de legalábbis lehetőséget adni rá, hogy a felhasználók kedvük szerint teljesen lecseréljék azokat. Bár nyílt forrású operációs rendszerről van szó, a keresőóriás az utóbbi időben igen szorosan öleli a rendszert, a rendszer egyre nagyobb hányada lesz zárt forráskódú, kizárólag a Google-partnerek által elérhető.

A Cyanogen harcát a Google-lal szemben a legutóbbi támogatási körben több jelentős cég is felkarolta, a Twitter Venturestől a Qualcommon át, egészen a Telefónicáig, számos meg nem nevezett befektető mellett. A finanszírozók listájából ugyanakkor ezúttal kimaradt a cég mellett februárban még kiálló Microsoft - a redmondi vállalat a Cyanognen nagyjából két hónappal ezelőtti sajáttőke-finanszírozási körébe szállt be ismeretlen összeggel (akkor 70 millió dollár gyűlt össze). A Forbes értesülései szerint ugyanakkor ez még nem jelenti, hogy a Microsoft kiállt volna a CM mögül, sőt a két vállalat továbbra is aktív tárgyalásokat folytat egy partnerségi megállapodásról. A lap szerint együttműködés lényege az lenne, hogy a Cyanogen rendszerén helyet kapjanak a Microsoft szolgáltatásai is.

Egy hasonló lépéssel ugyanakkor a rendszer éppen függetlenségét veszítené el, legalábbis ha a szóban forgó appok kötelező jelleggel felkerülnek a CM-es telefonokra. Az egyeztetések mindenesetre egyelőre úgy tűnik - talán épp a fentiek miatt - nem mennek éppen zökkenőmentesen, ezt sejteti a Microsoft távolmaradása is az utolsó támogatási körtől.

Duna melletti szabadtéri helyszínen, a Budapest Gardenben idén is megrendezzük a hazai Sysadmindayt, az IT-üzemeltetők világnapját. Standup, IT security meetup, kvízek, szakmázás, barátok, még több sörcsap.

a címlapról

Hirdetés

Ollé, lesz SYSADMINDAY!

2025. július 13. 16:46

Duna melletti szabadtéri helyszínen, a Budapest Gardenben idén is megrendezzük a hazai Sysadmindayt, az IT-üzemeltetők világnapját. Standup, IT security meetup, kvízek, szakmázás, barátok, még több sörcsap.