:

Szerző: HIRDETÉS

2020. december 11. 12:07

Jogtiszta szoftverrel a biztonságos IT környezetért – a cégben és otthon

Mára egyértelművé vált, hogy jóval több kárt okozhatnak a kétes forrásból származó szoftverek, mint amennyit a vásárláskor megspórolnak a felhasználóknak. A szoftverbeszerzési trendek azonban még ennek fényében is aggasztók.

Nem csak a nagyvállalatoknál kiemelten fontos az IT infrastruktúra megfelelő biztonsága, az a kis- és közepes méretű cégek, illetve a magánfelhasználók számára is kritikus - míg előbbieknél az ügyfelek és alkalmazottak adataira, üzleti információkra kell vigyázni, az egyéni felhasználók PC-iken gyakran nagy mennyiségű emléket, fotót, személyes dokumentumot tárolnak. A koronavírus-járvány alatti kényszeredett, rendkívül tempós digitalizáció és pillanatok alatt széles körben elterjedt távmunka fényében az információbiztonság méginkább kiemelt szerephez jutott, hiszen az érzékeny üzleti megbeszélések is az online térbe költöztek át, illetve a magánélet és a munka határa is egyre inkább elmosódni látszik.

MEGBÍZHATÓ SZOFTVER, FOLYAMATOS VÉDELEM

A megfelelő biztonság alapját pedig a megbízható forrásból származó, jogtiszta szoftverek jelentik, kezdve mindjárt az operációs rendszerrel - ami az esetek jelentős részében hazánkban is a Windows 10-et jelenti. Éppen ezért akár az otthoni használatra történő vásárláskor, akár kisebb- vagy közepes céges felhasználás esetén érdemes meggyőződni róla, hogy az új PC-ket, és egyéb eszközöket, valamint a Windows 10-et, vagy a további Microsoft szoftvereket megbízható kereskedőktől, például a hivatalos Microsoft Store-ból szerezzük be, messzire elkerülve a bizonytalan forrásból származó termékeket és termékkulcsokat.

ms365ill

Csak a jogtiszta szoftverrel garantálható ugyanis a biztonságos munkakörnyezet, a megfelelő teljesítmény, illetve a rendszeres biztonsági frissítések és a folyamatos védelem. A kalóz, vagy egyéb kétes forrásból beszerzett szoftverek számos biztonsági kockázatot hordoznak - egyrészt a biztonsági frissítések hiánya miatt nyitva hagyják a különböző sebezhetőségek kapuit a rendszereken, rosszabb esetben pedig malware-eket is tartalmazhatnak. Utóbbiakon keresztül a támadók potenciálisan érzékeny vállalati, személyes és fizetési adatokhoz is hozzáférhetnek, azok birtokában pedig komoly károkat okozhatnak.

A biztonsági kockázatot hordozó, kétes licencek egyik jele lehet a gyanúsan alacsonyan megszabott árazás - ha az "év ajánlata" nem egy megbízható, ismert viszonteladónál bukkan fel, érdemes kétszer meggondolni a vásárlást. Ugyanígy a termékkulcsok beszerzésekor is érdemes résen lenni, és a különböző csevegőalkalmazásokban továbbított, illetve egyéb nem hivatalos forrásból származó kulcsokat kerülni.

A klasszikus, dobozos Microsoft szoftverek vásárlásakor szerencsére viszonylag könnyű meggyőződni azok hitelességéről, ugyanakkor esetükben is érdemes néhány plusz pillantást vetni rá, hogy valóban az eredeti brand termékét tartjuk-e a kezünkben. Mindezeken túl, mára (szerencsére) már magától értetődő módon, a telepített szoftvereket és magát a rendszert se felejtsük el naprakészen tartani, és mindig telepíteni az elérhető biztonsági frissítéseket.

msillll

MÉG MINDIG SOK GONDOT OKOZNAK A KALÓZ TERMÉKEK

Sajnos a számottevő biztonsági kockázatok dacára, továbbra is elterjedtnek mondható a nem megfelelő licenccel rendelkező szoftverek használata - pedig megéri elővigyázatosnak lenni, a Microsoft adatai szerint ugyanis a gyanús forrásból szerzett szoftverekkel a végfelhasználók 66 százaléka futott bele problémákba. Az online kalóz forrásokból származó termékek esetében nem kevesebb mint 33 százalék a malware-fertőzés esélye, a rosszindulatú szoftverek pedig rendkívüli pusztítást végeznek, a kártevők miatt kieső munka évente 3 billió dolláros kárt jelent.

Már a BSA | The Software Alliance kutatása is rámutatott a nem megfelelő licencekkel rendelkező alkalmazások és a malware-fertőzések szoros kapcsolatára. A 2018-as, több mint 20 ezer válaszadó részvételével készített kutatásban megszólaltatott informatikai vezetők mintegy 54 százaléka jelölte meg a biztonsági kockázatok csökkentését a hivatalos licenccel rendelkező szoftverek legnagyobb előnyeként, 43 százalék pedig a jogi problémák elkerülése mellett tette le a voksát. A válaszadó CIO-k 35 százaléka a megnövekedett informatikai hatékonyságra szavazott, míg 28 százalék a vállalati brand védelmét, 26 százalék pedig az ügyfelek és partnerek nagyobb elégedettségét jelölte meg.

A tapasztalatok alapján tehát érdemes mindig meggyőződni a szoftverbeszerzésnél igénybe vett kereskedők és a termékkulcsok megbízhatóságáról, hiszen a nem hiteles forrásból származó szoftverek jóval nagyobb kárt okozhatnak, mint amekkora összeget a kezdeti beszerzéskor megspórolnak a cégeknek vagy magánszemélyeknek.

[A Microsoft megbízásából készített, fizetett anyag.]

A világ egyik vezető processzor-architektúra tervező vállalata, az Arm 2025-ben jelentősen bővíti budapesti mérnökcsapatát. Csatlakozz hozzánk, és alakítsd velünk a jövő technológiáját! További részletekért látogass el weboldalunkra!

a címlapról