:

Szerző: Hlács Ferenc

2016. szeptember 22. 16:55

Moduláris hardverfejlesztői platformot vesz a Facebook

A szoftverfejlesztéshez hasonlóan gyors hardveres prototípuskészítő platformmal bővíti kísérleti fejlesztőrészlegét a Facebook.

Kísérleti hardveres részlegét bővíti a legújabb akvizíciójával a Facebook, a Nascent Objects névre hallgató, aránylag kisméretű kaliforniai startup bekebelezésével a cég a hardveres termékfejlesztési folyamatokat gyorsíthatja fel, nem csak saját berkein belül, de akár ügyfelei számára is. A Nascent Object érdekes kezdeményezés, a cég a hagyományosan idő- és tőkeigényes hardverfejlesztést gyorsítaná fel termékével, azaz a "világ első moduláris konzumerelektronikai platformjával".

A rövidesen a Facebook kötelékébe vándorló startup különböző funkciókat ellátó blokkokat fejleszt, amelyeket egymáshoz csatlakoztatva többféle elektronikai eszköz is összeállítható - a különböző komponensek ezután 3D nyomtatással készült házakban találhatnak otthonra. A vállalat a felvásárlást bejelentő blogposztja szerint megoldásukkal a fejlesztők a hagyományos módszereknél számottevően olcsóbban és gyorsabban, akár hetek alatt juthatnak el a koncepció fázisából a kész termékhez. A cég lényegében a szoftverfejlesztéshez tenné hasonlóvá a hardveres projekteket, immár a közösségi oldal csapatának részeként.

Nyerd meg az 5 darab, 1000 eurós Craft konferenciajegy egyikét!

A kétnapos, nemzetközi fejlesztői konferencia apropójából a HWSW kraftie nyereményjátékot indít.

Nyerd meg az 5 darab, 1000 eurós Craft konferenciajegy egyikét! A kétnapos, nemzetközi fejlesztői konferencia apropójából a HWSW kraftie nyereményjátékot indít.

A Nascent Objects egész pontosan a Facebook gyors prototípuskészítéssel foglalkozó Building 8 laboratóriumához csatlakozik, utóbbi kifejezetten az egyes termékötletek minél gyorsabb eljuttatását a célozza a gyártósorokra - a divízió ideális otthon lehet a bekebelezett cég számára. A közösségi oldal a moduláris fejlesztési platformból nem csak a megspórolt idő (vagy adott esetben pénz) kapcsán profitálhat, az egyszerűen újrafelhasználható komponensekre bontható eszközök ugyanis a keletkező elektronikai hulladék mennyiségét is drasztikusan csökkenthetik.

Az e-szemét visszaszorítása komoly fegyvertény a moduláris eszközök mellett, azt sokáig vitte zászlóján a terület világszerte minden bizonnyal legismertebb próbálkozása, a Google moduláris telefonja, a Project Ara is. Mint azonban a keresőóriás szép reményekkel indult, majd csúfos kudarcot vallott okostelefonjának példáján megtanultuk, a blokkokra bontható eszközök előnyeik mellett számos nehézséget is hoznak, többek között jelentősen nagyobbak, mint az integrált komponensekből felépülő készülékek, illetve az sem triviális, az eszközökön futó szoftver hogyan kezeli a csatlakoztatott blokkok különböző variációit.

Nyerd meg az 5 darab, 1000 eurós Craft konferenciajegy egyikét!

A kétnapos, nemzetközi fejlesztői konferencia apropójából a HWSW kraftie nyereményjátékot indít.

Nyerd meg az 5 darab, 1000 eurós Craft konferenciajegy egyikét! A kétnapos, nemzetközi fejlesztői konferencia apropójából a HWSW kraftie nyereményjátékot indít.

Noha emiatt egy végfelhasználóknak szánt, moduláris készülék piacra dobása igen nehézkes feladat (a Google számára is túl nagy falatnak bizonyult), a megoldás ideális lehet, hogy a házon belüli prototípuskészítés folyamatán gyorsítson. Persze ahhoz, hogy a frissen bekebelezett cég termékét hatékonyan felhasználhassa fejlesztései során, a Facebook Building 8 csapatának nem árt majd bővíteni a Nascence Objects komponensportfólióját, a platformot használó fejlesztők ugyanis jelenleg mindössze maroknyi modulból legózhatják össze termékeiket, ez pedig erősen beszűkíti lehetőségeiket - ugyanakkor a cég szerint már több új egység fejlesztése is folyik. A platform központi egységét egyébként egy 500 megahertzes, 1 gigabájt RAM-mal és 4 gigabájt háttértárral, valamint Wi-Fi-vel és Bluetooth-szal szerelt lapka alkotta, Yocto Linux-szal a fedélzetén.

A startup felvásárlása jól mutatja, hogy a Facebook hardveroldali kezdeményezéseit is egyre komolyabban gondolja, a bekebelezett cég kompetenciáival pedig a későbbiekben érezhetően felgyorsulhatnak a vállalat ilyen irányú törekvései. Az persze korántsem biztos, hogy a Nascent Objectsszel szerzett képességek a konzumerpiacra szánt termékekben csúcsosodnak majd ki, az egyik legnagyobb online óriáscégről lévén szó, könnyen elképzelhető, hogy az immár a  Building 8-at bővítő csapat különböző, belső használatra szánt eszközök fejlesztésén dolgozik majd - persze az sem kizárt, hogy a Facebook talán legismertebb hardveres leánya, a virtuális valósággal foglalkozó Oculus is hasznot húz az újonnan szerzett erőforrásokból.

Azt nem tudni, a Facebook mekkora összeget csengetett ki a vállalatért. A Nascent Objects olyan befektetőkkel a háta mögött indult útnak, mint az Orestone Capital vagy a Co-Creation Capital, mindezek mellett az Ammunition névre hallgató dizájncéggel is közösen dolgozott - utóbbi neve a Beats termékei kapcsán lehet ismerős, a két vállalat még azelőtt dolgozott együtt, hogy az Apple lecsapott volna a fülhallgató-gyártóra.

Milyen technológiai és munkaerőpiaci hatások érhetik a backendes szakmát? Május 8-án végre elindul az idei kraftie! meetup-sorozat is (helyszíni vagy online részvétellel).

a címlapról

Hirdetés

Security témákkal folyatódik az AWS hazai online meetup-sorozata!

2024. május 2. 00:04

A sorozat május 28-i, harmadik állomásán az AWS-ben biztonsági megoldásait vesszük nagyító alá. Átnézzük a teljes AWS security portfóliót a konténerbiztonságtól a gépi tanulásos alkalmazások védelmén át, egészen az incidenskezelésig.