:

Szerző: Asztalos Olivér

2016. február 19. 16:30

Böngészőben is működik a "4D" megjelenítés

A virtuális valósághoz szükséges anyagokhoz is remek alappal szolgálhat a Sketchfab és a TimeSlice közösen kifejlesztett megoldása, mely több különböző technológiát foglal magában.

Új tartalmakért fogott össze a különféle 3D-s fájlok online megjelenítésére és megosztására alkalmas platformmal rendelkező Sketchfab és a TimeSlice Films. Előbbi vállalat a közelmúltban több új funkcióval bővítette platformját, amit most "4D" támogatással egészítettek ki partnerüknek köszönhetően. A hangzatos hívószó mögött gyakorlatilag egy többkamerás 3D-s felvétel áll, amit ügyes technológiával illesztettek össze a szakemberek.

Nyerd meg az 5 darab, 1000 eurós Craft konferenciajegy egyikét!

A kétnapos, nemzetközi fejlesztői konferencia apropójából a HWSW kraftie nyereményjátékot indít.

Nyerd meg az 5 darab, 1000 eurós Craft konferenciajegy egyikét! A kétnapos, nemzetközi fejlesztői konferencia apropójából a HWSW kraftie nyereményjátékot indít.

A londoni TimeSlice Films ehhez 53 darab GoPro kamerát drótozott össze, amivel az adott alany vagy tárgy minden szögből könnyen, úgynevezett volumetrikus rögzítési módszerrel örökíthető meg. A nyersanyagot ezután a cég saját fejlesztésű szoftvere önti egy 3D-s fájlformátumba, ami végül a Sketchfab technológiájával interaktív (például forgatható) formában válik megjeleníthetővé szinte bármilyen modern, a WebGL API-t támogató böngészőben.

Joggal merülhet fel a kérdés, hogy mindez miért figyelemreméltó. A szokványos, kézzel összerakott, renderelt 3D animációkhoz képest ez a megoldás teljesen más folyamatokra épül. Ezek a 4D jelölésű anyagok alapjaiban leginkább az első rajzfilmekhez hasonlítanak, ahol minden egyes képkockát külön-külön rajzoltak meg a készítők, majd ezeket megfelelően összefűzve született meg a végleges film. A 4D-s tartalom ehhez hasonlóan sok állóképből tevődik össze, melyeket megfelelően egymáshoz illesztve született meg a folyamatos animáció.

Egyre több cég foglalkozik a virtuális valósághoz szükséges 360 fokos képi tartalmakkal, ugyanakkor ezekhez jellemzően nem saját maguk állítják elő a szükséges alapot. A két cég technológiája itt találhat piaci rést. Nem érdemes szó nélkül elmenni a technológiai demonstráció webes megjelenítése mellett sem, ami meglehetősen jól optimalizált, nem igényel különösebben nagy erőforrást.

Milyen technológiai és munkaerőpiaci hatások érhetik a backendes szakmát? Május 8-án végre elindul az idei kraftie! meetup-sorozat is (helyszíni vagy online részvétellel).

a címlapról

Hirdetés

Security témákkal folyatódik az AWS hazai online meetup-sorozata!

2024. április 26. 17:03

A sorozat május 28-i, harmadik állomásán az AWS-ben biztonsági megoldásait vesszük nagyító alá. Átnézzük a teljes AWS security portfóliót a konténerbiztonságtól a gépi tanulásos alkalmazások védelmén át, egészen az incidenskezelésig.