Szerző: Bizó Dániel

2007. július 6. 09:08

Mainframe-ről migrált Itaniumra a Dunaferr -- elsőként az országban

Díszes trófeát gyűjtött be magának a HP Magyarország, mégpedig a Dunaferr személyében. Nemcsak Magyarország egyik legnagyobb vállalatáról van szó, hanem az első hazai, dokumentált IBM mainframe-migrációról is, valamint egyúttal a világ első acélipari referenciájával szolgál Integrity szerverek számára SAP R/3 és Oracle RAC környezetben. Az új IT-rendszert az átfogó integrációs átszervezések és a jövőbeni növekedés jelentette követelmények tették szükségessé a Dunaferr számára, mely a következő három év során 500-600 millió eurónyi befektetést eszközöl majd a kapacitások bővítése céljából.

[HWSW] Díszes trófeát gyűjtött be magának a HP Magyarország, mégpedig a Dunaferr személyében. Nemcsak Magyarország egyik legnagyobb vállalatáról van szó, hanem az első hazai, dokumentált IBM mainframe-migrációról is, valamint egyúttal a világ első acélipari referenciájával szolgál Integrity szerverek számára SAP R/3 és Oracle RAC környezetben. Az új IT-rendszert az átfogó integrációs átszervezések és a jövőbeni növekedés jelentette követelmények tették szükségessé a Dunaferr számára, mely a következő három év során 500-600 millió eurónyi befektetést eszközöl majd a kapacitások bővítése céljából.

Mozgó célpontra lőttek

A nyolcezer embert foglalkoztató Dunaferr régiójának legnagyobb munkaadója, és 38 milliárd forintos befizetésével legnagyobb adófizetője is egyben -- mondta el Natalia Bashynska, a cég pénzügyi vezérigazgatója. A GDP-hez való hozzájárulás alapján az országban a tizenegyedik a cég, olyanokat előzve meg, mint a Suzuki, a Vodafone vagy a BorsodChem. A vállalat tavaly 293 milliárd forint forgalom mellett, 34 milliárdos adózott eredményt realizált, miközben fejlesztési programjának részeként idénre 44,6 milliárdos tőkeberuházást irányzott elő, hogy néhány éven belül 1,8-ról 3,2 millió tonnára növelje acéltermelő kapacitását, részletezte a pénzügyi vezér. "Gondolom látható, dinamikusan növekszik a cég."

Miután a 2004-es privatizációt követően az ukránok vezette Donbass-Duferco konzorcium kezébe került a cégcsoport, megkezdődött a teljes átalakítás, mely alapvetően a mintegy 40 különálló cég konszolidációját és integrációját jelentette. Egy alapos elemzést követően "nem láttunk praktikus megoldást arra, hogy a különálló [informatikai] rendszereket integráljuk", ráadásul számos terület, például az értékesítés vagy a minőségbiztosítás alig vagy egyáltalán nem kapott informatikai támogatást -- -- közölte Bashynska egy tegnapi sajtótájékoztatón.

Bashynska elmondta, hogy a bevett, a tanácsadók számára megszokott gyakorlat, hogy egy informatikai rendszer bevezetése alatt a szervezet struktúrája "befagyasztásra" kerül, vagyis a folyamatok, a felépítés nem változhat, hiszen arra alapozva készülne a specifikáció. A Dunaferrnél ugyanakkor párhuzamosan folyt a szervezeti átalakítás, valamint a modern vállalatirányítást támogató IT-rendszer modernizálása.

A üzleti folyamatok újratervezése, a szervezeti átalakítások és a sikeres IT-implementáció ugyanakkor meghozták gyümölcsüket: a nyereségesség várhatóan 3-5 százalék közötti emelkedése, a készletszintek 7 százalékos csökkenése mellett, magasabb munkaerő-hatékonyság, gyorsabb folyamatok, a cég állapotának online nyomon követése.

Pontosan számszerűsíteni, "pénzben kifejezni azonban nem lehet azokat az eredményeket, melyeket egy ilyen projekt végén kapunk" -- véli Bashynska. "Életem során 3 IT-rendszer bevezetésében vettem részt. Ma már megmosolygom korábbi tudatlanságomat, mikor kézdörzsölve kérdeztem a konzulenseket, hogy mikor és mekkora eredmény várható -- azt hittem, a helyes kérdést teszem fel. [...] Ma már tudom, ezt nem lehet előre megválaszolni. Sajnálom, hogy haraggal néztem azokra tanácsadókra, amiért nem tudták megmondani pontosan."

50 százalék megtakarítás

A beszerzés, pénzügy és kontrolling mellett cél volt a termelés, a karbantartás, a minőségbiztosítás és értékesítés informatikai integrálása is. A rendszernek egy központi adatbázist és 700 SAP R/3-felhasználót kell kiszolgálnia (R/2-ről való migrálással) leállás nélkül, valamint a jövőben skálázhatónak kell lennie, hogy kiszolgálja a cég növekedését, a vállalat ezen követelmények alapján írta ki a meghívásos tendert, mondta el Roman Vasko informatikai vezérigazgató. A meghívottak között az IBM, a HP, és a Fujitsu Siemens szerepelt -- hogy a Sun Microsystems miért nem, arra Vasko nem tudott válaszolni, mivel elmondása alapján az ő IT-menedzsmentje már úgy örökölte ezt a kiírást.

A Dunaferr korábbi rendszere két IBM mainframe-re (2066) alapult, melyeken DB2 adatbázis futott z/OS környezetben, valamint egy-egy Integrated Facility for Linux (IFL) processzoron SUSE Linux az SAP dialógusok támogatására. Az alkalmazásszerverek két négy-, és három kétutas RS6000-ből álltak, AIX operációs rendszerrel. A Dunaferr ezt a rendszert három négymagos Integrity rx4640-es kiszolgálóra cserélte, melyek közül kettő HP-UX-on ServiceGuarddal fürtözve futtatja Oracle RAC adatbázis-kezelőt, valamint szintén kettőn futnak az SAP R/3 moduljai -- az éles szerverekhez természetesen Fibre Channel tárolók csatlakoznak, valamint a fejlesztés és tesztelés céljára további két rx4640 áll rendelkezésre.

Az IBM ajánlatához képest, mely egy System z mainframe-ugprade-ről szólt volna, 50 százalékkal alacsonyabb üzemeltetési költségek érhetőek el, állította Vasko, amit leginkább a mainframe szoftverkövetés horribilis költségei magyaráznak, de a mainframe támogatása is drágább, kevés a szakember, így bőségesen megérte az átállást levezényelni.

Olajozott átállás

Önmagában a Dunaferr-ügylet nem hatalmas (1 millió dollár körüli), árulta el Birnbauer Péter, a HP Magyarország üzletkritikus szerverekért felelős termékigazgatója, viszont egy mainframe migrálása jelzésértékű, "gondolatokat ébreszt a piacon, mivel korábban [a mainframe felhasználók] nem láttak alternatívát". A riválisok nagy ügyfeleinek kimozdítása nehéz, ezért különösen nagy sikernek tartja a Dunaferr megszerzését. Birnbauer szerint néhány tucat mainframe található az országban, ezek azonban mind nagy ügyfeleknél üzemelnek.

Arra a kérdésre, hogy nem tart-e az újdonsült Power6-alapú System p rendszerektől, Birnbauer azt felelte, a "hazai teljesítményigényt kiszolgálja a HP", és hogy "a legnagyobb IT-igényeknek is túlzások a nagyobb szerverek", vagyis hiába a Power6, mely igazán 8 vagy többutas rendszerben mutatja meg erejét, nem tudja kifutni magát. "Magyarországon nem az a lényeg, a teljesítmény hol van, hanem ki tud teljes megoldást hatékonyabban szállítani" -- mondta, majd hozzátette, hogy "egy ilyen projektnél a szerver egyre inkább elhanyagolható [költségtényező]". Jogosnak tűnő megállapítás annak fényében, hogy 3 belépőkategóriás szerver szolgálja ki gyakorlatilag a Dunaferr teljes vállalatirányítási rendszerét.

Birnbauer elárulta, hogy a HWSW ismeretei szerint várhatóan gyorsabb, 667 megahertzes adatbuszt, dinamikus órajel-szabályozást és akár Foxtont is felvonultató Montecito-frissítés, a Montvale ősszel érkezik, és jobban felzárkózik Power6 mögé, majd a tesztelés alatt álló, 2008 második felére várt Tukwila már maga mögé fogja utasítani.

Csatlakozz partnerprogramunkhoz, mi pedig ajánlunk ügyfeleinknek, ezenkívül egyedi kedvezményeket is adunk webhosting csomagjainkra. Próbáld ki ingyenesen az Aruba Cloud-ot, most 40 ezer forint értékű vouchert adunk!

a címlapról