:

Szerző: Vörös Péter

2001. május 2. 02:06

A világ két legnagyobb félvezetőgyártója, a tajvani TSMC és az UMC 60-70%-os profitcsökkenést jeleznek előre az idei évre

A két tajvani félvezetőgyártó óriás borongós előrejelzéseket tett közzé a 2001-es nettó nyereséggel kapcsolatban: a Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) egész éves várható profitja 780,0 millió $ (60%-os visszaesés 2000-hez képest), míg a United Microelectronics Corp. (UMC) nettó nyeresége várhatóan 403,0 millió $ lesz (ez 70%-os visszaesés a 2000-es szinthez képest). Az egész éves forgalom kilátások a TSMCnél 4,5 milliárd $ (10%-os visszaesés 2000-hez képest), az UMCnél 2,6 milliárd $ (ez 19%-os csökkenés 2000-hez viszonyítva).

A legtöbb elemző véleménye szerint a jelenlegi leszálló hullám mélypontja a második negyedév lesz, bár konkrétan nehezen előjelezhető a jelenlegi gazdasági nehézségek között az év második fele, amelyre az elemzők a félvezetőipar helyzetének javulását várják. Mindenesetre a TSMC és az UMC első negyedéves eredménye jelentős nyereség visszaesést hozott. Ennek fő oka az, hogy az ügyfelek (pl. az Altera és a Xilinx) jelentős készleteket halmoztak fel és először azoktól kell megszabadulniuk ahhoz, hogy újabb rendeléseket adjanak fel.

A TSMC az április-decemberi időszakban 533,6 millió $-os nyereséggel számol, mindez viszonylag szerény eredménynek mondható ahhoz képest, hogy az első negyedéves profit 255,2 millió $ volt. Az UMC előrejelzései még pesszimistábbak: az április-decemberi időszakban a cég 207,9 millió $-os nyereségre számít, szemben az első negyedévben elért 196,1 millió $-ral.

John Husan, az UMC elnöke elmondta, hogy bár remélhetően a harmadik vagy a negyedik negyedévben helyreáll valamelyest az ipar, de a második negyedév lesz a mélypont - a cég mindent megtesz azért, hogy ne veszteséggel zárják ezt az időszakot. Az UMC szerint a második negyedévben 30% vagy még ennél nagyobb is lehet az előző negyedévhez képesti visszaesés, a lapkagyárak kapacitás kihasználása 50% alá fog csökkenni és a lapka árak várhatóan változatlanul maradnak.

Az első negyedévben az UMC átlagos eladási árai 2%-kal nőttek az előző negyedévhez képest, főként annak köszönhetően, hogy a cég átállt a 0,18 ill. 0,15 mikronos technológiákra. Az UMC első negyedéves forgalmának 46%-át adta az USA (szemben az előző negyedéves 47%-kal), 24%-ot az Ázsia/Csendes-óceáni régió (szemben az előző negyedéves 26%-kal - Japán nélkül értve), Európa szerepe 24%-ról 28%-ra nőtt, míg Japán részesedése a cég forgalmából változatlanul 2% maradt.

Milyen technológiai és munkaerőpiaci hatások érhetik a backendes szakmát? Május 8-án végre elindul az idei kraftie! meetup-sorozat is (helyszíni vagy online részvétellel).

a címlapról

Security témákkal folyatódik az AWS hazai online meetup-sorozata!

2024. április 25. 11:59

A sorozat május 28-i, harmadik állomásán az AWS-ben biztonsági megoldásait vesszük nagyító alá. Átnézzük a teljes AWS security portfóliót a konténerbiztonságtól a gépi tanulásos alkalmazások védelmén át, egészen az incidenskezelésig.