:

Szerző: Vörös Péter

2001. szeptember 21. 00:14

Az Adobe negyedéves eredményei a lejjebb szállított várakozásoknak megfelelőek voltak

[CNET, Reuters, Wall Street Journal] Az augusztus 31-ével zárult harmadik pénzügyi negyedévet az Adobe 40,3 millió $-os (részvényenként 16 centes) nyereséggel zárta, szemben az előző év hasonló időszakában elért 78,3 millió $-os (részvényenként 31 centes) profittal, ez közel 50%-os nyereségcsökkenést jelent. Az egyszeri költségeket leszámítva a cég nyeresége részvényenként 28 cent volt, ezzel a cég elérte az elemzők leszállított várakozásait.

A cég negyedéves forgalma 292,1 millió $ volt, szemben az előző év hasonló időszakában elért 328,9 millió $-ral és a First Call által reprezentált elemzők 319,12 millió $-os várakozásával. Az Adobe részvényárfolyama szerdán 4$-ral (13%-kal) 26,10$-ra csökkent -- ez igen közel van az egy éves mélypontot jelentő 24,56$-os szinthez.

A San Jose-i (Kalifornia) központú Adobe szerint a gondokat az USA gyengülő gazdasága és a japán forgalom váratlan és igen jelentős csökkenése okozta. A cég a negyedéves kilátásokat is csökkentette, főként a Japánban tapasztalható igen jelentős visszaesés miatt, jelentette be Murray Demo, a cég pénzügyi vezérigazgatója. Demo elmondta, hogy a japán piacon a vásárlók egyszerűen leállították kiadásaikat, ami rendkívül hirtelen történt és igen alacsony szinten maradt, ez a harmadik pénzügyi negyedévet is igen jelentősen érintette. Demo szerint továbbra is arra kell számítani, hogy a helyzet változatlan marad, így a korábban tervezettnél gyengébb negyedik pénzügyi negyedéves eredményekre számít a vállalat.

Az Adobe szerint a negyedik pénzügyi negyedévben az egyszeri költségeket leszámítva részvényenként 27-28 centes nyereségre és 310-320 millió $-os forgalomra lehet számítani. A First Call által reprezentált elemzők várakozása ezzel szemben részvényenként 31 centes profit és 352,2 millió $-os forgalom volt.

Sasa Zorovic, a Robertson Stephens egyik elemzője szerint összességében elég gyengén sikerült a cég harmadik pénzügyi negyedéve. Zorovicot meglepte az, hogy az Adobe az ázsiai gondokat hozta fel a gondok okául. Zorovic szerint ez főként azért meglepő, mivel az ottani gazdaságok immár közel egy évtizede erősek és a harmadik negyedév általában erős szokott lenni a szoftvercégeknek. Az elemző azt is hozzátette, hogy a cég negyedik pénzügyi negyedéves előrejelzéseinél egyáltalán nem vette figyelembe a múlt heti Amerikai elleni terrortámadások kihatásait, ami azt jelenti, hogy a vállalat előrejelzéseinél akár rosszabbak is lehetnek az eredmények -- bár ezt most túl korai lenne megjósolni. John McPeake, a Prudential Securities egyik elemzője egyetértett: szerinte elég kicsi a valószínűsége annak, hogy az Adobe eléri a kitűzött negyedik negyedéves eredményeket.

Bruce Chizen, a cég elnök-vezérigazgatója szerint a grafikus profiknak szánt szoftverek (így a könyv-, újság- és magazintervezéshez használt programok) forgalma igen gyengén sikerült, ezzel szemben az Acrobat eszközök forgalma erős volt, ez utóbbi divízió forgalma 45%-kal nőtt a tavalyi évhez képest. Az Illustrator ill. Photoshop eladások csökkentek az előző év hasonló időszakához képest.

A kiábrándító eredmények ellenére Zorovic szerint az Adobe az egyik első olyan szoftvercég lesz, amelyik jó eredményekre számíthat, mihelyt beindul az amerikai ill. világgazdaság.

Milyen technológiai és munkaerőpiaci hatások érhetik a backendes szakmát? Május 8-án végre elindul az idei kraftie! meetup-sorozat is (helyszíni vagy online részvétellel).

a címlapról

Security témákkal folyatódik az AWS hazai online meetup-sorozata!

2024. április 27. 04:19

A sorozat május 28-i, harmadik állomásán az AWS-ben biztonsági megoldásait vesszük nagyító alá. Átnézzük a teljes AWS security portfóliót a konténerbiztonságtól a gépi tanulásos alkalmazások védelmén át, egészen az incidenskezelésig.