:

Szerző: Koi Tamás

2025. május 27. 09:15

Többéves megállapodást kötött a Google és a TSMC

Több évre szóló megállapodást kötött a Google a világ legnagyobb chipgyártójával, melynek eredményeként a Pixel okostelefonokba és más hardverekbe szánt Tensor chipek a Samsung helyett a tajvani cég gyártósorain készülnek majd.

A rövidesen debütáló Pixel 10 okostelefonokkal fontos korszakváltás jöhet a Google okoseszközeinél - az új csúcskészülékbe kerülő Tensor G5 rendszerchipet nem hivatalos információk szerint már nem a korábbi gyártópartner, azaz a Samsung készíti majd, hanem a világ legnagyobb chipgyártója, a TSMC.

A tajvani gyártó N3E gyártósorain készülő új Tensor a várakozások szerint kiküszöbölheti a Samsung kevésbé fejlett gyártástechnológiájára visszavezető melegedési és teljesítményproblémákat, jóllehet a legutóbbi változat, a G4 esetében ez már kevésbé volt számottevő, ráadásul a koreaiak új modemchipje, az Exynos 5400 is jóval energiahatékonyabbnak bizonyult elődjénél.

pixel10

Jelentős megtakarítás az OpenStack Cloud Pro szerver szolgáltatással (x)

Használja ki az Openstack-alapú virtuális szervereinkre szóló 50%-os kedvezményt az első 3 hónapra - igény szerint óránkénti, havi vagy éves díjszabással!

Jelentős megtakarítás az OpenStack Cloud Pro szerver szolgáltatással (x) Használja ki az Openstack-alapú virtuális szervereinkre szóló 50%-os kedvezményt az első 3 hónapra - igény szerint óránkénti, havi vagy éves díjszabással!

A Tensor G4 teljesítménye ennek ellenére bizonyos részfeladatokat tekintve jelentősen elmarad a versenytársaktól, ami hozzájárulhatott az új gyártópartner kiválasztásához.

A DigiTimes értesülései szerint a Google és a TSMC-vel kötött megállapodás az évtized végéig szól, a 2029-ben érkező Pixel 14 rendszerchipjét még biztosan Tajvanon gyártják majd - gyakorlatilag ugyanazzal a technológiával, mellyel az Apple és a Qualcomm csúcsprocesszorai is készülnek. 

A Tensor G5-tel készül első, kiszivárgott teljesítménytesztek ugyanakkor egyelőre sok javulást nem mutatnak, sőt, bizonyos területeken a G5 alulteljesít az elődjéhez képest (nem túl meglepő módon főként az AI számítási teljesítményben hoz előrelépést), ám az új gyártó bevonásával a Google középtávon hatékonyabban versenyezhet majd a Snapdragon és Dimensity chipeket használó versenytársakkal, különösen olyan területeken, melyek a korábbi Tensorok gyenge pontjainak számítottak, azaz energiahatékonyságban és hőkezelésben.

Duna melletti szabadtéri helyszínen, a Budapest Gardenben idén is megrendezzük a hazai Sysadmindayt, az IT-üzemeltetők világnapját. Standup, IT security meetup, kvízek, szakmázás, barátok, még több sörcsap.

a címlapról

Hirdetés

Ollé, lesz SYSADMINDAY!

2025. július 12. 20:55

Duna melletti szabadtéri helyszínen, a Budapest Gardenben idén is megrendezzük a hazai Sysadmindayt, az IT-üzemeltetők világnapját. Standup, IT security meetup, kvízek, szakmázás, barátok, még több sörcsap.