:

Szerző: Vörös Péter

2001. október 24. 14:43

A Lucent 7,3 milliárd $-os nettó veszteséggel zárta negyedik pénzügyi negyedévét

[CNET, Wall Street Journal] A Lucent Technologies kedden tette közzé negyedik pénzügyi negyedéves eredményeit. A telekommunikációs berendezéseket gyártó óriáscég nettó vesztesége 7,3 milliárd $ (részvényenként 2,16$), forgalma 5,2 milliárd $ volt, szemben a harmadik pénzügyi negyedévben elért 5,9 milliárd $-ral -- a forgalom 28%-kal csökkent az előző év hasonló időszakához képest (figyelmen kívül hagyva a beszüntetett tevékenységből származó bevételeket).

A kiugró nagyságú nettó veszteség mögött természetesen egyszeri költségek álltak, egyebek között átszervezéssel kapcsolatos 8 milliárd $-os költség (ebből 4,6 milliárd $ volt az eszközök leírása, 2,3 milliárd $ elbocsátásokkal kapcsolatos kiadások). Az egyszeri költségeket nem számítva a cég negyedéves vesztesége 909 millió $ (részvényenként 27 cent) volt -- a First Call által reprezentált elemzők részvényenként 23 centes veszteségre számítottak.

A veszteségek ellenére a cég megerősítette azt a tervet, hogy 2002-ben újra nyereséges lesz a vállalat, bár elismerték, hogy a telekommunikációs piac továbbra is nehéz idők előtt áll. A Lucent szerint a piac egésze 15-20%-kal fog visszaesni 2002-ben, míg a cég által megcélzott piac csökkenése 10% körül lesz. Korábban a cég úgy vélte, hogy a piac egésze 5-10%-kal fog csökkenni, míg a Lucent által megcélzott piac változatlan marad.

Henry Schacht, a cég elnök-vezérigazgatója kijelentette, hogy a Lucent 2002. első pénzügyi negyedévében a piac még alacsonyabb lesz a szeptember 11-i eseményeket követő bizonytalanság, valamint a cég nagy észak-amerikai ügyfeleinek kiadásainak alakulása miatt. Schacht szerint várhatóan csökkenni fog a cég forgalma az első pénzügyi negyedévben, de az egy részvényre jutó eredmény javulni fog a kiadások jobb kezelésének és a folytatódó átszervezéseknek köszönhetően.

Várhatóan a haszonrés is javulni fog. A negyedik pénzügyi negyedévben a haszonrés 12,5% volt, szemben az előző negyedévben elért 16,5%-kal. A cég szerint a csökkenés a készletekkel kapcsolatos költségek miatt következett be, egyébként 21% feletti volt a haszonrés. Frank D'Amelio, a cég pénzügyi vezérigazgatója szerint a cég a 2003-as pénzügyi évben már 35%-os haszonréssel fog működni, ehhez további költségcsökkentési programokat kell végrehajtani és a termékösszetétel javítását kell elérni.

A pénzügyi év egészét nézve a Lucent vesztesége 14,2 milliárd $ (részvényenként 4,18$) volt, ebből az átszervezési költségek része 11,4 milliárd $ volt. A cég az utóbbi időben megpróbálta jelentősen csökkenteni kiadásait és rendezni cash flow helyzetét. A Lucent 29 ezer alkalmazottat bocsátott el (a cél a létszám felére csökkentése a 2002 második pénzügyi negyedévének végére).

A cég termékdivíziója 4,1 milliárd $-os forgalmat ért el, ez 12%-os csökkenés a harmadik negyedévhez és 27%-os visszaesés az előző év hasonló időszakához képest. Ezen belül azonban a drót nélküli termékek forgalma 26%-kal emelkedett. A negyedév során a Lucent egy ötéves megállapodást írt alá a Cingular Wireless-szel mobil hálózati berendezések és szoftverek szállításával kapcsolatban. A szolgáltatási divízió forgalma a harmadik pénzügyi negyedévhez képest 12%-kal, 1 milliárd $-ra esett vissza.

Michael Ching, a Merrill Lynch egyik elemzője szerint a cég javulás ért el az utóbbi időkben: sikerült jelentősen csökkenteni a működési költségeket és a 2002-es pénzügyi évre is felkészültnek tűnik a vállalat. A kérdés Ching szerint főként az, hogy mi lesz vajon a növekedés forrása a mostani pénzügyi évben?

Milyen technológiai és munkaerőpiaci hatások érhetik a backendes szakmát? Május 8-án végre elindul az idei kraftie! meetup-sorozat is (helyszíni vagy online részvétellel).

a címlapról

Security témákkal folyatódik az AWS hazai online meetup-sorozata!

2024. április 25. 05:51

A sorozat május 28-i, harmadik állomásán az AWS-ben biztonsági megoldásait vesszük nagyító alá. Átnézzük a teljes AWS security portfóliót a konténerbiztonságtól a gépi tanulásos alkalmazások védelmén át, egészen az incidenskezelésig.